Jak se starat o věci z vlny: 10 tipu, které pomohou vám udržet v pořádku vaše věci

Sezóna svetrů a dalších vlněných šatních předmětů je již otevřena, takže správná péče o věci z vlny je nyní důležitá jako nikdy předtím.

Praní vlněného oblečení / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

Žehlička je pod zákazem pro takové věci

Vlněné věci mohou být jen párování, ale nemůžete je v žádném případě žehlit – riskujete deformaci tkaniny a získáte zkažený svetr, který nikdy nebude sedět tak, jak by měl. Ale odparovač, naopak, pomůže vyhladit záhyby na vašem oblečení.

Nicméně, pokud vlněný výrobek vyžaduje ještě šetrnější zacházení, zkuste ho jednoduše zavěsit v koupelně naplněné párou (po sprchování například).

Nezapomeňte na speciální prostředky…

Stejně jako u obuvi, speciální prostředky pro péči o vlnu nejsou vynalezeny jen tak. Mimochodem, můžete je koupit v jakémkoli oddělení domácí chemie.

Praní vlněného oblečení / ilustrační foto / Zdroj: wool-comfort.ru

… nebo použijte dětský šampon

Ale pokud je třeba vyprat svetr právě teď, ale jít do obchodu a koupit si speciální prostředek nemáte možnost, pak vyperte věci s běžným šamponem (ve studené vodě) nebo s dětským šamponem, pokud to vyžadují zvláštní jemnou péči.

Pouze studená voda

Takže jedno z nejdůležitějších pravidel pro péči o vlněné věci: prát je třeba prát pouze ve studené vodě! Nejen to vám pomůže udržet barvu milovaného svetru nasycenou a jasnou jako při nákupu, ale také nedovolí, aby věci se deformovali (co se určitě stane v případě praní v horké vodě).

Praní vlněného oblečení / ilustrační foto / Zdroj: wool-comfort.ru

Velmi něžně!

Není třeba vynakládat velké úsilí, pří práni vlněnou věc ručně — stačí ji opláchnout v roztoku se speciálním prostředkem. Mimochodem, je lepší je prát naruby – tento trik nedovolí, aby se na vlněném svetru, šatech nebo vestě objevily poškození.

Starejte se o své oblečení

Ošklivé cívky jsou nevyhnutelným jevem v případě věcí z vlny. Dávají výrobku nedbalý a opotřebovaný vzhled, ale s nimi můžete a musíte bojovat. Můžete se jich zbavit sami pomocí speciálního stroje (nebo holicího strojku — v tomto případě však riskujete poškození výrobku, takže byste měli být velmi opatrní).

Praní vlněného oblečení / ilustrační foto / Zdroj: tk.ua

Nezapomeňte vyčistit věc

Před vložením vlněné věci do skříně ji pečlivě vyčistěte kartáčem na oblečení a zbavte se drobků, nečistot a prachu – oblečení tak bude mít mnohem menší šanci přilákat můry.

Pokud si přejete změnit tvar oblečení

Pokud chcete trochu změnit tvar oděvu, například vytáhnout krátké rukávy, můžete to udělat hned po vyprání rozložením oděvu na suchý a čistý ručník.

Praní vlněného oblečení / ilustrační foto / Zdroj: gakkard.ru

Žádné věšáky!

Nikdy neukládej a už vůbec nelze sušit vlněný svetr nebo šaty na ramínku! Tak zničíte tvar věci a roztáhneš je. Skladujte výrobky na regálech ve skříní.

Pouze horizontální sušení

Suché vlněné věci stojí také na vodorovném povrchu. Jak jsme již zmínili výše, jednoduše položte výrobek z vlny na čistý suchý ručník. Tak on absorbuje zbytky vlhkosti po vyprání.

Praní vlněného oblečení / ilustrační foto / Zdroj: gakkard.ru

PSALI JSME: SKVĚLÝ TIP PRO DOMÁCNOST: JAK SE DÁ ZBAVIT MIKROBU V PRAČCE

PŘIPOMÍNÁME: SKVĚLÝ TIP PRO DOMÁCNOST: JAK SNADNO A RYCHLE UMÝT MIKROVLNNOU TROUBU

Share