Jak rychleji usnout, když už je na to nejvyšší čas: Tři způsoby, jak si dobře odpočinout

Nejdůležitější je samozřejmě ležet. Zhasněte světlo, pohodlně se usaďte a zavřete oči. A usněte.

Kvalitní spánek / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Možná se smějete těm, kteří se unavení převalují v posteli, ale nedokážou vypnout ani na hodinu či dvě, nebo dokonce před svítáním.

Tajemství je však jednoduché: uvolněte se, zahoďte všechny znepokojivé myšlenky a dělejte něco monotónního a nudného.

První metoda, ta pro lenivce

V leže si všímejte všech detailů, které můžete rozeznat. Může to být stín na zácloně, silueta květiny na okenním parapetu nebo třeba vzor na zdi. Něco tak jednoduchého se dá vždycky najít, pokud zrovna nespíte v jeskyni. Osvětlení z okna, z mobilu nebo noční lampy postačí k tomu, abyste něco viděli.

Kvalitní spánek / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Soustřeďte se na předmět, dívejte se na něj a nenechte se rozptylovat. Jen zírejte a nemyslete na nic jiného.

Zvláštností mozku je, že je líný. Jakmile jej přetížíte monotónními činnostmi, odvede vás k zajímavějším myšlenkám, ale vy se nevzdáváte. Když zjistíte, že se vám myšlenky rozutekly, vraťte se k noční lampě.

Uplyne pět minut a vy začnete zavírat oči, jen abyste neviděli nudné obrazce. Jen to vydržte, dívejte se dál, jinak vás mozek obelstí. V určitém okamžiku prostě vypnete, protože vás nebaví dělat zbytečnou práci.

Druhý způsob – meditace

Ještě snadněji, než pohled na lampu, či tapetu můžete ovládat své dýchání. Stačí sledovat nádechy a výdechy a pozorovat, jak se vzduch dostává dovnitř a jak se vrací zpět. Sledujte špičku nosu, kudy nasáváte vzduch, a pohyb hrudníku.

Kvalitní spánek / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nenechte své myšlenky bloudit, nepřežvykujte, jen pozorujte, jak dýcháte. Připomeňte si:

Tady se nadechnu, a teď vydechnu. Sleduji, jak dýchám. Není nic jiného než nádech a výdech.

Vnímejte proces od začátku až do konce: vzduch vstupuje do nosu, prochází nosohltanem a ohřívá se v plicích. Pak se vrátí zpět, hrudník se zvedá a klesá, břišní svaly se uvolňují a stahují. Je to nuda, ale dívejte se dál, dokud nenastane naprostý relax. Dokonce i autor textu se při takových myšlenkách cítil ospalý, věřte!

Pokud však usínání nezabírá, existuje ještě třetí metoda.

Třetí metodou je pozorování.

Tato metoda je nejblíže tradiční meditaci.

Kvalitní spánek / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Zavřete oči a představte si prázdnotu. Představte si, že se vše kolem rozpouští, poslední předmět zůstává a pak také mizí. Všechno je prázdné, černé.

Nebudete schopni se dlouho soustředit, na dveře vám budou klepat staré vzpomínky, některé obrazy, ale ležte dál a nepouštějte si do osobního prostoru duševní nepořádek. Nechte myšlenky přicházet a odcházet, nic neznamenají. Budou jich miliony. Nechte tedy obrazy vyblednout, znovu vyblednout, znovu vyblednout.

Kvalitní spánek / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Je to ideální činnost, jak se zbavit zbytečného nepořádku a uvolnit mozek před důležitými činnostmi. Usnout po takové meditaci je však snadné a jednoduché. Stačí začít.

Dobrou noc a sladké sny!

 

PSALI JSME: ŽENA VYZKOUŠELA VŠECHNY MÓDNÍ KOSMETICKÉ PROCEDURY: JAKÝ BYL VÝSLEDEK

PŘIPOMÍNÁME: NÁVŠTĚVA STYLISTY ZMĚNILA TYTO ŽENY K NEPOZNÁNÍ

Share