Jak by vláda měla dál bojovat s epidemií: s čím souhlasí lídři politických stran a hnutí

Jistě očkování a to, že lidé mají imunitu po prodělání covidu, má pozitivní vliv na epidemickou situaci v zemi. Virus však v zemi zůstává, takže tento problém bude muset po volbách řešit už nová vláda. Lídři stran, hnutí a předvolebních koalic o tomto tématu diskutovali v předvolební superdebatě iDNES.cz.

Podle primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení Fakultní nemocnice Bulovka Jakuba Baly byl velkým problémem ve zdravotnictví nedostatek personálu.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: gettyimages.com

Například na jaře byla jedna sestra nucena starat se hned o dva nebo dokonce tři pacienty s koronavirem. Pro zdravotníky i vedení zdravotnických zařízení to tehdy bylo těžké období.

Šéfové sedmi politických subjektů, kteří mají šanci dostat se do Sněmovny, tak odpovídali na otázku, co by bylo potřeba udělat, aby se české zdravotnictví opět nedostalo do takové situace.

Vojtěch Filip / Zdroj: youtube.com

Všichni politici se shodli, že je nutné pokračovat v očkování a je třeba dosáhnout maximální proočkovanosti. Podle jejich názoru budou v případě potřeby nutná lokální opatření.

Předseda Komunistické strany Vojtěch Filip uvedl, že je nutné zachovat systém financování zdravotnictví. Také řekl, že je třeba se soustředit na léčbu onemocnění, ne na testování.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

S takovým názorem nesouhlasil šéf Pirátské strany Ivan Bartoš, řekl, že testování je potřebné pro sledování epidemické situace. Řekl také, že epidemii je třeba řešit lokálně, pomohou tomu data.

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že vláda bude muset udělat vše, aby se epidemie v naší zemi opět neobjevila. K tomu by mělo maximálně přispět očkování, ale míra proočkovanosti zatím v ČR ještě není dostatečná.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Upozornil také na to, že nejvíce závažných případů je mezi lidmi, kteří nebyli očkováni. Proto je třeba pečlivě sledovat vývoj situace.

Kromě toho mluvil o trasování kontaktů a sledování lokálních ohnisek. Podle něj by to pomohlo vyhnout se přísným opatřením a lockdownům.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura hovořil o nutnosti zaměřit se na rizikové skupiny. Plošná opatření nejsou podle jeho názoru řešením. Dodal, že kromě propagací očkování jsou potřeba i kontrolní telefonáty a další věci.

„Situace je chvála Bohu stabilizovaná. Není třeba mít obavy, žádný lockdown nebude, pokračujeme v přesvědčování lidí, že se mají nechat očkovat,“ uvedl předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Kromě toho někteří z lídrů politických subjektů uvedli, že by bylo třeba zlepšit kampaň. Premiér kampaň hájil a řekl, že vláda udělala maximum, co mohla.

PSALI JSME: NA KLIMATICKÉ DEMONSTRACI: AKTIVISTKA GRETA THUNBERGOVÁ BYLA SPATŘENA S POHLEDNÝM MLADÍKEM

PŘIPOMÍNÁME: EPIDEMICKÁ SITUACE SE V ČESKU ZHORŠUJE: KDY MŮŽE MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ ZPŘÍSNIT OPATŘENÍ A CO BY SE PŘESNĚ ZMĚNILO

Share