Ikona stylu oslavila 100. narozeniny: 6 překvapivých faktů o životě Iris Apfel

Červená rtěnka, velké kulaté brýle s černými rámečky, nekonečné řady pestrobarevných náramků a oranžový kožich z marabu jsou v tomto vzhledu nezaměnitelné s Iris Apfel. Dnes se tato ikona stylu, interiérová designérka a profesorka na Texaské univerzitě v Austinu dožívá 100 let! Sama Iris věnovala svému velkému výročí příspěvek na Instagramu: „Ne každý den je vám 100… Oslava může začít!“ U příležitosti této velké události jsme pro vás shromáždili 6 nejzajímavějších a nečekaných faktů z jejího bohatého životopisu, který by si zasloužil velkofilmové zpracování v nejlepší hollywoodské tradici.

Iris Apfel / Zdroj: youtube.com

Designér podle krve

Zájem Iris o módu, interiérový design a estetiku v nejširším slova smyslu je zřejmý: její matka vlastnila módní butik, kde budoucí ikona trávila většinu svého času, zatímco její otec pracoval v oboru interiérového designu. Budoucí hvězda New Yorku se celé dětství seznamovala s prací svých rodičů.

Iris Apfel / Zdroj: youtube.com

Iris začala svou kariéru jako módní novinářka

V mládí pracovala Iris jako redaktorka slavného módního časopisu Women’s Wear Daily, poté nastoupila k návrhářce interiérů Elinor Johnson a proslavila se jako scénografka.

Iris Apfel / Zdroj: youtube.com

Iris navrhla interiéry pro devět amerických prezidentů.

Naše hrdinka je známá především jako návrhářka interiérů. Zdobila zejména kanceláře a domy devíti amerických prezidentů, od Trumana po Clintona. Iris vedla všechny projekty společně se svým manželem a spolumajitelem textilní firmy Old World Weavers Karlem Apfelem, který zemřel v roce 2015 ve věku 100 let.

Iris Apfel / Zdroj: youtube.com

Modelingová smlouva na 97 let

Před dvěma lety podepsala Iris svou vůbec první mezinárodní modelingovou smlouvu s agenturou IMG. V té době bylo modelce 97 let! Pravda, Apfelová se už objevovala na obálkách časopisů a v reklamních kampaních, ale vždycky musela všechno vyjednávat sama. Nyní má na to osobního agenta. A je také živoucím důkazem toho, že nikdy není pozdě začít kariéru, a to i jako modelka.

Iris Apfel / Zdroj: youtube.com

Na Irisinu počest je vytvořena panenka Barbie

Iris Apfel byla oceněna jako inspirace pro panenku Barbie vytvořenou podle její podoby. Panenka je oblečena do přesné repliky jednoho ze slavných outfitů této stylové ikony, který byl dokonce předmětem muzejní výstavy s názvem Rara Avis („Vzácný pták“). Hračka je k dostání v oficiálních obchodech Mattel.

Iris Apfel / Zdroj: youtube.com

O Iris byl natočen dokumentární film

V roce 2004 měl na newyorském filmovém festivalu premiéru dokumentární film Alberta Mayslese (autora legendárních Grey Gardens) o životě dekoratérky a interiérové designérky Iris. Film se setkal s příznivým ohlasem kritiky a o rok později byl uveden na velkém plátně v kinech po celých Spojených státech. Jsme si však jisti, že bohatý životopis Iris Apfelové by si zasloužil celovečerní film: tam se ho mohou chopit hollywoodští režiséři.

Iris Apfel / Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: PROJELA SE NA KOLE V MINISUKNI: ELEGANTNÍ BRIGITTE MACRON DALA DŮVOD K NOVÝM DISKUSÍM

PŘIPOMÍNÁME: „STARÝ DĚDEK“: PAPARAZZI VYFOTOGRAFOVALI 87LETÉHO PIERRA RICHARDA O BERLÍCH

Share