Fiala má před sebou těžký úkol: jak premiér plánuje vyjednávat v EU zrušení zákazu spalovacích motorů

Petr Fiala ve funkci premiéra bude muset vyřešit velmi těžký úkol. Čeká ho totiž přesvědčovaní jiných zemí, aby se vymezili rozhodnutí EU o skoncování aut se spalovacími motory. Termín je stanoven na rok 2035 a podle předsedy vlády je to pro Česko nepřijatelné. Píše o tom web tn.nova.cz.

Evropská komise plánuje skoncovat s naftovými a benzínovými motory v roce 2035. Co se ale nezamlouvá premiéru Fialovi.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Politolog Pehe neví, jak na to bude nový předseda vlády reagovat, ale měl by začít s přesvědčováním zbytku EU a vysvětlit jim, že rok 2035 je příliš unáhlený. Dle jeho slov ale některé země už začaly pracovat nad splněním tohoto omezení a přesvědčit je bude nereálné.

Norsko, Německo či Slovinko navíc chtějí skoncovat se spalovacími motory ještě o pět let dřív. Naopak se proti tomuto návrhu postavila Itálie a Francie.

Tomáš Zdechovský / Zdroj: youtube.com

„Je potřeba v současné době varovat Evropskou komisi před tím, aby se neunáhlila v podstupování těchto kroků,“ řekl europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL s tím, že se ekologické problémy mají řešit, ale rozumně.

Existují obavy, že elektrická auta nebudou dostupná pro všechny kvůli vysoké ceně. V tomto roce Češi koupili kolem 190 000 aut a z toho jen 25 000 s alternativním pohonem.

Auta / Ilustrační foto / Zdroj: autofuct.ru

Dle odborníků jedinou šanci prolomit omezení EU je spojení zemí, které se zákazem spalovacích motorů nesouhlasí.

PSALI JSME: METEOROLOGOVÉ UVEDLI, JAKÉ POČASÍ BUDE O VÁNOCÍCH

PŘIPOMÍNÁME: PLOŠNÉ OČKOVÁNÍ PRO VŠECHNY: BIOLOG JAROSLAV FLEGR ŘEKL, JAK OMIKRON MŮŽE BÝT NEBEZPEČNÝ A PROČ JE VAKCÍNA DŮLEŽITÁ

Share