„Farský se vzdá mandátu. A teď je na řadě Bartoš,“ uvedl Okamura: předseda Pirátů odpověděl, že nikdy neslibovali, že rezignují na mandát od voličů

Poslanec Jan Farský (STAN) nedávno oznámil, že se hodlá vzdát mandátu. Podle předsedy SPD Tomia Okamury by se poté měl vzdát poslaneckého mandátu i předseda Pirátské strany a také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Informuje o tom web iDNES.cz.

Tomio Okamura na svém Twitteru napsal, že Jan Farský se nakonec rozhodl rezignovat na poslanecký mandát. Podle jeho názoru by to po něm měl udělat i Ivan Bartoš.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Šéf SPD napsal, že v pirátském kodexu je zakázáno, aby jeden člověk vykonával funkci poslance a ministra současně. Bartoš by se proto podle něj měl jedné z těchto funkcí vzdát.

Šéf Pirátské strany ale říká, že předseda SPD dává do souvislosti nesouvisející. Připomněl, že mandát získal díky voličům a tito lidé očekávají, že bude dělat svou práci. Řekl, že to dělá a navíc se snaží plnit program.

„Nikdy jsme neslibovali, že naši lidé rezignují na mandát od voličů, protože by to ani nedávalo smysl,“ uvedl pro iDNES.cz Ivan Bartoš.

Na webu České pirátské strany je napsáno, že člověk, který současně zastává několik funkcí, nemůže „zodpovědně vykonávat jednotlivé pozice na plný úvazek“. Podle nich to také může mít vliv na státní rozpočet.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Pirátský poslanec Jakub Michálek odmítl být současně poslancem a ministrem. Ale předtím, než učinil takové rozhodnutí, obhajoval souběh několika funkcí.

Předseda Pirátů dodal, že byl lídrem volební koalice, a proto nyní nese odpovědnost ve vládě. Ivan Bartoš připomněl, že nyní země je v krizi a chtěl by, aby to pochopili i zástupci opozice, a aby věnovali svou energii práci pro občany.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Šéf pirátů také uvedl, že je zastáncem tzv. klouzavého mandátu, a proto bude podporovat tento návrh jejich strany.

PSALI JSME: VĚTŠINA OBČANŮ NEDŮVĚŘUJE VLÁDĚ PETRA FIALY: PODLE PRŮZKUMU TO MŮŽE NEGATIVNĚ OVLIVNIT I KAUZA JANA FARSKÉHO

PŘIPOMÍNÁME: „PŘISPÍVAJÍ K STRESU“: SVĚTOVÁ ZDRAVOTNICKÁ ORGANIZACE VYZVALA KE ZRUŠENÍ CESTOVNÍCH OMEZENÍ

Share