Frexit by mohl vyprovokovat nedostatek významné evropské podpory řadě zemí během krize v důsledku pandemie covid-19. Informovali o tom v pátek 12. března noviny Le Figaro.
Žurnalista jménem Laurent Herblay hovoří o možném vystoupení Francie z Evropské unie, čímž vytváří analogii s Velkou Británií (Brexitem). Podle něj krize ve zdravotnictví v Evropě umožnila průmyslovému odvětví se prakticky stáhnout z ekonomiky, protože 80 % vakcín se vyrábí mimo země a továrny na výrobu masek prakticky zmizely. Mnoho států již nakupuje vakcíny covid-19 z Ruska a Číny, čímž obcházejí rozhodnutí EU.
Herblay poznamenal, že taková situace je přímou odpovědností Evropské unie, která namísto skutečné pomoci navrhuje zemím, aby upustily od velkých výdajů na vakcíny. Vysvětluje také, že například Spojené státy již přijaly třetí plán pomoci za dva roky, přičemž celková částka dosahuje 5 bilionů dolarů, v EU je to pouze 300 miliard dolarů.
Navíc uvedl, že Spojené království bylo v boji proti koronaviru úspěšnější, a to navzdory „obtížné cestě po odchodu země z Unie“. Brexit ukázal, co se skutečně stalo s obrazem EU.
„EU je jen další a nepřizpůsobená byrokratická struktura, která nás paralyzuje, rozptyluje a nikdy neslouží našim zájmům,“ píše Herblay.
Žurnalista také poukázal na to, že pandemie pomohla najít příznivce argumentů ve prospěch Frexitu, protože organizace kampaně s tímto návrhem vyžaduje značné prostředky.
Je známo, že 23. června 2016 v referendu téměř 17,5 milionu (51,89 %) britských občanů hlasovalo pro vystoupení Británie z Evropské unie. Od června 2017 pokračovala jednání mezi Bruselem a Londýnem. Země oficiálně opustila Evropskou unii o půlnoci 31. ledna 2020.
PŘIPOMÍNÁME: OČKOVÁNÍ DIPLOMATŮ CIZINCŮ V ČR: ČESKO ŘEŠÍ OD JAKÉHO STÁTU MUSÍ DOSTAT VAKCÍNU