Evropská komise doporučila Ukrajině udělit status kandidátské země EU

Evropská komise doporučila udělit Ukrajině oficiální status kandidáta na vstup do Evropské unie. Příslušné rozhodnutí bylo schváleno 17. června v Bruselu.

„Doporučujeme poskytnout Ukrajině status kandidáta, s vědomím, že v zemi bude provedena řada důležitých reforem. Ukrajina jasně prokázala závazek k evropským hodnotám a standardům. A začala před válkou svou cestu do EU,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Ursula von der Leyenová / Zdroj: radiosvoboda.org

Udělení statusu „kandidáta na přistoupení“ jako krok k plnému členství v unii znamená, že Ukrajina bude muset provést mnoho reforem, aby splnila kritéria, a poté získat souhlas všech 27 zemí.

Vlajka EU/ilusrační foto/Zdroj: youtube.com

Zástupci Evropské komise a řady zemí EU již dříve ujistili Ukrajinu, že její žádost bude projednána co nejrychleji.

Ukrajinské úřady opakovaně vyzývaly, aby oficiálně uznaly Ukrajinu za kandidátskou zemi na členství v EU. Žádost o vstup do EU Ukrajina podala téměř okamžitě po zahájení ruské invaze. Následovala Gruzie a Moldavsko.

Vlajka EU/ilusrační foto/Zdroj: youtube.com

Jak dnes vyšlo najevo, Evropská komise stejně jako Ukrajina doporučila udělit Moldavsku status kandidáta na členství v EU. A Gruzie, která se rovněž přihlásila, získá status kandidátské země až po splnění určitých podmínek, rozhodla Evropská komise.

Vlajky/ ilustrační foto/ Zdroj: infobae.com

9. května Ukrajina předala Evropské komisi druhou část dotazníku pro získání statusu kandidáta na členství v Evropské unii.

PSALI JSME: TOKAJEV V PŘÍTOMNOSTI PUTINA PROHLÁSIL, ŽE KAZACHSTÁN NEUZNÁVÁ „DLR“ A „LLR“

PŘIPOMÍNÁME: „UKRAJINA JE SCÉNOU ZLOČINŮ,“ PROHLÁSIL HLAVNÍ PROKURÁTOR MEZINÁRODNÍHO TRESTNÍHO SOUDU V HAAGU

Share