Dokonce i po očkování někteří lidé nemají protilátky: Roman Prymula vysvětlil, že se to stává zhruba u 5 až 10 procent lidí

Očkování v Česku začalo v neděli 27. prosince. Mnoho odborníků a politiků tvrdí, že právě vakcína bude tím, co by mohlo vrátit Českou republiku do normálu. Ale jak se ukázalo za těchto zhruba 10 dní, u některých lidé se po vakcíně protilátky nevytvářejí. Exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula tuto situaci vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Vakcínu už dostali někteří zdravotníci, kteří pracují s pacienty s koronavirem. Mezi prvními mohou být očkováni také lidé starší generace a hospitalizovaní pacienti.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Po 15. lednu se na očkování budou moci přihlásit lidé starší 80 let. Plánuje se, že od začátku února se naočkování budou moci přihlásit již všichni zájemci.

Za 10 dní už bylo očkovano asi 15 000 obyvatel Česka a dosud nikdo nemel závažné vedlješí účinky. U některých lidí se však ani po očkování se nevytvářejí protilátky.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula vysvětlil, že v biologii nelze mít tak přesné výsledky jako v matematice, takže nikdy nebudou mít všichni lidé stejnou reakci na látku.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Například i u klasické hexavakcíny jsou až 4 % očkovaných, kteří protilátky nevytvoří. S tím musíme počítat i zde,“ řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Podle něj se po očkování nevytváří dostatečné množství protilátek u zhruba 5 až 10 % lidí. V tom hraje klíčovou roli genetika, každý má jinou dominantní genetickou predispozici.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Podle jeho informací zatím v Česku nikdo po vakcíně neměl vážné vedlejší účinky. Dodal také, že v USA mezi 1 milionem očkovaných mělo jen 7 lidí závažné alergické reakce.

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ JE NESPOKOJEN S POMALÝM JEDNÁNÍM EVROPSKÉ UNIE O VAKCÍNÁCH: UVEDL, ŽE ZA ZPOŽDĚNÍ OČKOVÁNÍ MŮŽE EU

PŘIPOMÍNÁME: JIŽ TENTO TÝDEN SE DOČKÁME SNĚHU: VE STŘEDU DO ČESKA PŘIJDE SKUTEČNÁ ZIMA

Share