Z Ukrajiny do České Republiky přijeli hlavně dětí a ženy. Uprchlíci často neumí česky, ani anglicky, některé z nich jazykům ani nerozumí. Důležitou věcí je, aby v asistenčních centrech jim pomáhali dobrovolníci tlumočníci, kteří jim budou překládat vše do ukrajinštiny.
Lidé, kteří před válkou utekli, musí si vyřídit vízum, pojištění, najít si nějakou práci, školu pro své děti, ale také i ubytování. Bez znalosti jazyků je celý proces mnohem více komplikovanější.
Proto role tlumočníků je tady klíčová. V jednom z centrů uprchlíkům pomáhá žena, která pracuje pro brněnskou soukromou firmu. Po práci se rozhodla být navíc tlumočníkem. O tom informuje na svých webových stránkách portál Seznam Zprávy.
„Zůstávají tu hlavně lidé v nouzi. Opravdu nemají kam jít,“ promluvila překladatelka o lidech, kteří musí i nocovat v speciálem centru. Dodala, že hodně lidi za ní chodí jen pro radu, protože se svého rodného státu museli vystěhovat kvůli přímému ohrožení života.
Podle ženy, se uprchlíci nejčastěji ptají na to, kde najdou jídlo a sprchu. “Často utekli na poslední chvíli, úplně bez věcí,“ svěřila portálu.
PSALI JSME: ČESKÁ SNĚMOVNA CHCE URYCHLENĚ SCHVÁLIT NOVÉ NOVELY: ČEHO SE VLÁDNÍ PŘEDLOHY TYKAJÍ
ČTĚTE TAKÉ: PAPEŽ NAVŠTÍVIL UKRAJINSKÉ DĚTI UPRCHLÍKY, KTERÉ SE LÉČÍ VE VATIKÁNU