Co si myslí zástupci opozičních stran o jednání vlády ohledně pomoci Afgháncům: názory politiků byly různé

Část opozice kritizovala kroky vlády týkající se ochrany afghánských spolupracovníků. Podle nich toto jednání nebylo profesionální. K situaci se vyjádřili zástupci různých stran, hnutí i bývalý prezident Václav Klaus. Píše o tom ČTK.

Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) uvedla, že ministři by na to měli být připraveni a museli by jednat rychleji. Tyto kroky kabinetu označila za amatérismus.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Šéf Pirátské strany Ivan Bartoš vyzval vládu, aby využila všech možných způsobů k ochraně afghánských tlumočníků. Podle něj je třeba jednat rozhodně a rychle.

„Považuji ale za selhání, že jsme s touto záchranou otáleli,“ řekl Ivan Bartoš pro ČTK. Také podle něj by opuštění bez pomoci těch lidí, kteří pomáhali české armádě kdysi v minulosti, bylo nemorální.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan také upozornil, že vláda by mohla jednat rychleji. Dodal, že nyní není jisté, zda bude ještě možné evakuovat alespoň další lidi a není známo co bude s těmi, kteří v Afghánistánu zůstanou.

Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové vláda postupovala chaoticky a nebyla připravena. Podle ní opozice podporuje afghánské spolupracovníky a ráda by jim pomohla, nyní však situace vypadá tak, že možná už mnoho z nich pomoc nedostane.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že prioritou by měla být záchrana českých občanů. Uvedl také, že ti Afghánci, kteří pomáhali české armádě, dostávali za svou práci velké peníze.

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že první letadlo už se do Česka vrátilo s lidmi, které se podařilo evakuovat, takže lze předpokládat, že se evakuace daří.

Vojtěch Filip / Zdroj: youtube.com

Nicméně, kritizoval to, že česká armáda 20 let strávila v Afghánistánu a že bylo vynaloženo obrovské množství peněz a nakonec máme katastrofu. Podle něj je tam nyní situace horší než před dvaceti lety.

Bývalý prezident Václav Klaus řekl, že tyto události, které se nyní dějí, jsou jasným vítězstvím Tálibánu a porážkou západní expanzivní politiky. Nepřekvapuje ho, že se tak stalo.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

„Afghánistán se vrací k režimu, který odpovídá charakteru místní společnosti více než experimenty s exportem liberální demokracie,“ uvedl Václav Klaus.

PSALI JSME: DAVID KRAUS PROZRADIL, CO SE MU NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍ NELÍBÍ: „SNAŽÍM SE SVOJE SOUKROMÍ CHRÁNIT“

PŘIPOMÍNÁME: SPOLEK VLČÍ MÁKY OZNÁMIL, ŽE TÁLIBÁN UNESL JEDNOHO TLUMOČNÍKA: PETR PAVEL OZNAČIL ARGUMENTACI MINISTERSTVA OBRANY ZA ABSURDNÍ

Share