Co pomáhá kočkám najít cestu domů, i když jsou odvezeny tisíce kilometrů daleko

Jsou všechny kočky vždy schopné vrátit se domů z velké vzdálenosti?

 

Dítě a kočka / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Jak si kočky najdou cestu domů, jsou-li odvezeny daleko, tisíce kilometrů – protože takových případů je opravdu mnoho. V podobné situaci by to těžko udělal i člověk.

Kočky si najdou cestu domů, i když ne všechny, ale některé z nich

Různé kočky, pokud jsou odvedeny současně i ve stejné vzdálenosti od domova, přijdou domů v různých časech. Jak to dělají? Předpoklady jsou různé – lze to jen uhodnout, stejně jako skutečnost, že kočky mají takové památky.

 

Kočka / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Vědci provedli experimenty, během kterých zjistily, že při vzdálenosti 5 km od domu, kterou kočka překoná bez problémů, z delších vzdáleností od domova najde cestu méně zvířat, ale přesto překoná vzdálenost 50 km většina koček. Další věc – v určité době kočka projde 50 km, někde stráví až 3 týdny a některé dokonce až 3 měsíce. Existuje názor, že celá věc je ve správné volbě směru a možná zvířata prostě nechtějí spěchat a jsou si jistá, že stále přijdou domů.

 

Kočka / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Možná si kočka myslí, že dům stále stojí a čeká na ní, takže se může na chvíli vyhřívat na slunci, lovit například myši atd. Ačkoli, soudě podle skutečnosti, že většina koček se vrací domů vyčerpaná, špinavá a unavená po cestě, kde odpočívají a něco jedí, je nepravděpodobné.

Jak si kočky najdou cestu domů a zda mají „kompas“

Kočky se vracejí domů, protože jsou velice připoutané k místu, kde žijí. To ale nevysvětluje případy, kdy se i 2měsíční koťata vracejí domů z jiné vesnice, kde byla odvezena.

 

Majitel a kočka / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Vědci také zjistili, že kočky, které žijí na ulici, nikoli domácí, které žijí pouze v interiéru, si snadno najdou cestu domů. A přesto vědci pravděpodobně nemohou pochopit, jaký druh navigace je u koček, což jim pomáhá orientovat se v přírodě.

Existuje předpoklad, že při hledání domu z neznámé oblasti začíná kočka točením se ve spirále, která se sbíhá a obchází celé okolí. Když najde známá místa, bude pro ni snazší se orientovat.

 

Kočka / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Německý zoolog, který studuje chování koček, provedl s těmito zvířaty další experiment. Dal je do uzavřených boxů, chvíli je vozil po městě, „mátl stopy“ a pak je přivedl na pole. Již bylo připraveno bludiště pro zvířata, ze kterého bylo 24 východů.

Kočky nemohly následovat slunce ani hvězdy, protože bludiště bylo uzavřeného typu se střechou. Nakonec si kočky zvolily cestu ven z bludiště, která byla ve stejném směru jako jejich dům.

 

Kočičky / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Jak si kočky nacházejí cestu domů a jak magnetické pole napomáhá kočičí navigaci nelze říci. Je možné konstatovat, že kočky si pamatují samotnou cestu – i když ji nevidí, nebo dokonce celou cestu spí. Předpoklad, že kočky mají v hlavě jakýsi druh mapy, je také nesprávný. V dalším experimentu byly kočkám injekčně podávány prášky na spaní, než byly odvezeny z domova. Po probuzení však stále našli cestu domů.

Jedinou věcí, kterou se vědcům podařilo zjistit, je závislost kočičích schopností na magnetickém poli Země. A pokud vědci ovlivnili kočky magnetem, dostali úžasný výsledek – kočky pod jejím vlivem ztratily schopnost najít svůj domov.

 

PSALI JSME: KOCOUREK SE VRÁTIL Z PROCHÁZKY A PŘINESL MAJITELCE VZKAZ: TAK NAŠLA TAJEMNÉ PŘÁTELE A CHLUPATÉHO POŠŤÁKA

PŘIPOMÍNÁME: POUZE LASKAVOST NÁS ČINÍ LIDMI: ŽENA BEZ DOMOVA VYCHOVALA ŠTĚNĚ A HLEDÁ MU TRVALÉ BYDLENÍ

Share