Co bude dál s evakuovanými Afghánci v Česku: „Nejprve je potřeba dotáhnout do konce ty věci, které se týkají dokumentů,“ uvedl Hamáček

Do Česka z Afghánistánu dorazily tři evakuační letadla, díky tomu byli evakuováni někteří Afghánci se svými rodinami. Zatím ale není jisté, kolik z těchto Afghánců bude chtít v Česku zůstat. Nyní jsou všichni v karanténě a rozhovory s nimi začnou už po deseti dnech. Oznámil to šéf resortu vnitra Jan Hamáček. Píšou o tom Novinky.cz.

Ve čtvrtek se uskutečnila schůzka předsedy Asociace krajů Martina Kuby s ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Ministr po této schůzce oznámil, že hejtmany zatím o konkrétní pomoc ohledně integrace cizinců nepožádal. Nevadilo by mu ale, kdyby v budoucnu spolupracovali.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Jan Hamáček sdělil, že nyní jsou všichni Afghánci v karanténě, poté s nimi začnou rozhovory a už po nich bude ministerstvo vnitra mít podrobnější informace o tom, kolik lidí z nich chce v naší zemi zůstat.

Předseda vlády Andrej Babiš také zatím nechtěl o Afgháncích hovořit detailně. Podle něj se zatím řeší otázka víz pro ně a pak se bude muset zjistit, co plánují do budoucna.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Dodal, že někteří Afghánci mají blízké v jiných zemích Evropy a tak se ptali na možnosti přestěhovat k nim, například do Německa. Neuvedl také kolik stála evakuace, podle něj se s penězi nepočítalo, protože bylo nutné zachránit lidi.

Jan Hamáček prý požádal Martina Kubu, aby ostatním hejtmanům řekl, jak funguje státní integrační program. Zatím o nějaké pomoci nejednali, ale pokud ji hejtmani nabídnou, budou podle ministra vděční za jakoukoliv spolupráci.

Martin Kuba / Zdroj: youtube.com

Martin Kuba uvedl, že o současné situaci hodně píší média a kvůli tomu vypadá vyhrocenou. Chápe, proč se tak děje, ale stát se o tyto lidi postará.

Po karanténě bude nutné zjistit, kolik Afghánců hodlá v Česku zůstat. Podle Hamáčka by resort mohl jim relativně rychle poskytnout mezinárodní ochranu, protože je známo, že těmto lidem hrozí nebezpečí v jejich vlasti.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

„Vždycky je nejprve potřeba dotáhnout do konce ty věci, které se týkají dokumentů a statusu těch cizinců, teprve poté je možné začít integrovat,“ uvedl Jan Hamáček.

Po stanovení statusu cizinců v Česku jim bude potřeba pomoci s bydlením a prací a s další podporou při integraci. Tato situace se začne nějak vyvíjet už po skončení karantény a kdy s Afghánci začnou komunikovat pracovníci ministerstva vnitra.

PSALI JSME: HLADINA PROTILÁTEK PROTI KORONAVIRU U SENIORŮ KLESÁ RYCHLEJI NEŽ U MLADÝCH: „POŘÁD TO NEZNAMENÁ, ŽE TI JEDINCI NEJSOU CHRÁNĚNI,“ UVEDL VAKCINOLOG

PŘIPOMÍNÁME: JAN HAMÁČEK UVEDL, ŽE MIGRAČNÍ KVÓTY PODPOROVAT NEBUDE: VYJÁDŘILI SE K TOMU I LÍDŘI DALŠÍCH STRAN

Share