V Česku už má dokončené očkování proti koronaviru více než 6,6 milionu lidí, to je téměř 62 procent populace. Bývalé vedení ministerstva zdravotnictví nedávno vydalo vyhlášku o povinném očkování některých skupin obyvatel. Nový šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek řekl, že tuto vyhlášku chce zrušit, nebo alespoň změnit. Společnost NMS Market Research provedla průzkum mezi Čechy ohledně tématu povinného očkování. Informuje o tom server Novinky.cz.
Průzkum probíhal mezi 6. a 16. prosincem, zúčastnilo se ho 1 211 lidí.
Lidé se rozdělili na dva tábory, někteří to podporují, jiní jsou kategoricky proti. Také lidé mají různé názory na to, jak nebezpečná může být tato nemoc.
Podle výsledků 52 procent dotázaných souhlasí s povinnou vakcinací, 42 procent dotázaných s tím nesouhlasí.
Mezi těmi, kteří nebyli očkováni, si 56 procent lidí myslí, že očkování je nebezpečnější než covid. Mezi těmi, kteří byli očkováni, má stejný názor 13 procent lidí.
Mezi všemi lidmi, kteří se průzkumu zúčastnili, si čtvrtina respondentů myslí, že očkování je nebezpečnější než nemoc. Opačný názor mělo 63 procent dotázaných.
69 procent očkovaných respondentů se domnívá, že odpůrci očkování věří dezinformacím. 74 procent neočkovaných respondentů má jiný názor.
V Česku už bylo několik vln epidemie a virus nezmizel. Přesto lidé jsou optimističtější a věří, že se situace v budoucnu zlepší.
Zlepšení v příštím roce očekává 33 procent dotázaných, 14 procent dotázaných věří, že se situace zhorší. Zhruba 40 procent lidí si myslí, že se nic nezmění. Nejoptimističtější jsou studenti vysokých škol a také lidé, kteří se už nechali přeočkovat třetí dávkou.
Nedávno prezident jmenoval novou vládu a nyní noví ministři řeší epidemickou situaci. Každý pátý dotázaný věří, že nový kabinet bude v řešení této situace úspěšnější.
55 procent lidí si myslí, že noví ministři to nedokážou vyřešit lépe než jejich předchůdci. 27 procent lidí neví, jak to bude v budoucnu a zda se to jim podaří.
Téměř každý druhý řekl, že ve zdravotnictví už nastal kolaps. Tři ze čtyř dotázaných uvedli, že za současné situace by zdravotníci měli být více oceněni.
PŘIPOMÍNÁME: KVŮLI ZPOCHYBNĚNÍ NADŘAZENOSTI PRÁVA EU NAD POLSKÝM: EVROPSKÁ KOMISE ZAHÁJILA ŘÍZENÍ S POLSKEM