„Bude to virus, který imunitní reakci těla zlepší“: Zdeněk Hostomský promluvil o mutaci omikron a také se vyjádřil k testování ve firmách

Uznávaný biochemik Zdeněk Hostomský se domnívá, že lidé mladší generace by se měli vystavit mutaci omikron. Podle něj by to pro ně mohla být pomyslná třetí dávka. Uvedl také, že podporoval koalici SPOLU a že první kroky nového kabinetu byly správné, ale nyní poslední kroky vnímá skepticky. Řekl to pro CNN Prima News.

Zdeněk Hostomský neustále a pozorně sleduje, jak se vyvíjí situace kolem mutace omikron v jiných zemích Evropy. Podle něj je nová varianta viru asi pětkrát více nakažlivá než mutace delta.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

Upozornil ale také na statistiky pacientů s těžkým průběhem onemocnění a zemřelých, tato čísla se téměř nezměnila. Osobně by se proto této mutace nebál.

„Bude to virus, který imunitní reakci těla zlepší,“ řekl Zdeněk Hostomský. Kromě toho předpokládá, že možná díky této mutaci budou lidé lépe připraveni na další varianty viru.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

Řekl také, že mnoho lidí se může nakazit, včetně těch, kteří byli očkováni. Podle statistik ale mohou mít lehčí průběh.

Rozhodně se mu nelíbilo rozhodnutí vlády, podle kterého od 17. ledna začne ve firmách povinné testování a to dvakrát týdně.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Ekonomicky jde o hrozně moc peněz vyhozených do kanálu,“ uvedl Zdeněk Hostomský. Dodal, že je také třeba si uvědomit, že antigenní testy nefungují stejně dobře jako PCR testy.

Pokud by však byl alespoň výsledek jednoho testu pozitivní, musel by člověk do karantény. Podle něj by to mohlo mít i negativní dopady na ekonomiku.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

Biochemik také prozradil, že volil koalici SPOLU. První kroky nové vlády, například zrušení nouzového stavu, se mu líbily. Pak ale nabídli toto testování ve firmách a on s tím nesouhlasí.

Kromě toho se vyjádřil ke zkrácení doby karantény ze 14 dnů na 5 dní. Tuto zprávu vnímal pozitivně, ale si myslí, že by mohla být zkrácena na nulu.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

Pokud jde o třetí dávku vakcíny, mohl by ji doporučit jen lidem starším 65 let. Pro lidi mladší generace podle něj omikron nebude tak nebezpečný jako předchozí mutace. „Omikron je třetí dávkou, která imunitní odpověď doladí,“ dodal Zdeněk Hostomský.

PSALI JSME: „NEJSEM ROZHODNĚ SLABÝM MINISTREM ZAHRANIČÍ“: JAN LIPAVSKÝ VYSVĚTLIL, PROČ SOUHLASIL S NOMINACÍ ADAMA VOJTĚCHA NA POST VELVYSLANCE

PŘIPOMÍNÁME: OMIKRON JAKO PŘÍRODNÍ VAKCÍNA: ODBORNÍCI NAVRHUJÍ NEOČKOVAT DALŠÍMI DÁVKAMI MLADÉ A ZDRAVÉ LIDI

Share