Britská rozvědka oznamuje „kolaps ruské invaze“ vzhledem k situaci v Chersonu

Britská rozvědka tvrdí, že ruská invaze narušila pokrok svých politických cílů na Ukrajině, přestože se odehrává v nyní okupovaném Chersonu. Oznámilo to 14.května britské ministerstvo obrany s odvoláním na údaje svých zpravodajských služeb.

Demonstrace v Chersonu / Zdroj: radiosvoboda.org

„Ruská vojenská a civilní správa v Chersonu oznámila, že požádá Rusko o zařazení Chersonské oblasti do Ruské federace. Hlavní částí původního ruského plánu bylo velmi pravděpodobně použití zmanipulovaných referend k předání většiny regionů Ukrajiny pod dlouhodobou proruskou vládu. Skutečnost, že se Rusku pouze podařilo prosadit proruské místní vedení v Chersonu, podtrhuje zhroucení ruské invaze při prosazování svých politických cílů na Ukrajině,“ stojí v prohlášení.

https://twitter.com/DefenceHQ/status/1525348516473741313?s=20&t=z8sXQfo-yBoFJQwmdzjPfQ

Britská rozvědka dodala, že pokud Rusko uspěje v uspořádání „referenda“ o „přistoupení“ v Chersonu, „téměř jistě zmanipuluje výsledky, aby ukázaly většinu ve prospěch odchodu z Ukrajiny“.

A občané Chersonské oblasti podle britské rozvědky pravděpodobně budou nadále projevovat svůj nesouhlas s ruskou okupací.

Cherson / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

Cherson a část oblasti ruské jednotky obsadily na začátku března.

Osoby jmenované Ruskem „vést“ částečně okupovanou Chersonskou oblast oznámily 11. května záměr vstoupit do Ruska i bez konání „referenda“.

Téhož dne Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta, řekl, že „o tom, zda takové odvolání podat či nikoli, by měli rozhodnout obyvatelé regionu a měli by také určit svůj osud“. Podle Peskova „je to otázka, kterou musí jednoznačně ověřit a posoudit právníci, protože taková osudová rozhodnutí musí mít jasný právní základ, být naprosto legitimní, jako tomu bylo v případě Krymu“.

Dmitrij Peskov / Zdroj: YouTube

PSALI JSME: UKRAJINŠTÍ ROMOVÉ NA BRNĚNSKÉM NÁDRAŽÍ: SPÍ VENKU, CESTUJÍ EVROPOU

PŘIPOMÍNÁME: ZELENSKYJ: MACRON NAVRHL UKRAJINĚ ČÁSTEČNĚ VZDÁT SE SUVERENITY, ABY SI PUTIN ZACHRÁNIL TVÁŘ

Share