Babiš prohlásil, že ho Zeman pověří sestavením vlády: „Když nastane chvíle, osloví mě s pověřením k sestavení vlády“

Předseda vlády Andrej Babiš v úterý řekl, že ho hlava státu Miloš Zeman hodlá pověřit sestavením vlády. Prezident mu to prý sdělil v neděli na zámku v Lánech, když ho navštívil. Téhož dne byl ale prezident hospitalizován. Informuje o tom server Novinky.cz.

„Hovořil o tom, že když nastane chvíle, osloví mě s pověřením k sestavení vlády,“ uvedl Andrej Babiš v rozhovoru, který vysílala Česká televize.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Premiér dodal, že už sám rozhodne, zda pověření přijme, nebo ne. Svá slova zopakoval i pro deník Právo.

Podle něj vyhráli volby v přepočtu na počet mandátů ve Sněmovně. Řekl, že hlava státu hodlá pověřit sestavováním kabinetu lídra nejsilnější strany, tedy strany, která bude mít nejvíce mandátů.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Hnutí ANO bude mít v dolní komoře Parlamentu 72 poslanců, zatímco koalice SPOLU (ODS, lidovci, TOP09) bude mít 71 poslanců.

Koalice SPOLU sice měla o několik desetin procenta více hlasů, ale díky novému způsobu přepočtu hlasů bude hnutí ANO mít o jeden mandát více. To znamená, že hnutí ANO je nejsilnější stranou v Parlamentu.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády také řekl, že se obrátil na předsedu ODS Petra Fialu, chtěl mu nabídnout jednání o vládě.

Tento návrh však nebyl přijat. Důvodem bylo údajně to, že toto téma koalice hodlá projednávat jen mezi svými pěti stranami. Koalice navíc chtějí, aby předsedou dolní komory Parlamentu nebyl zástupce hnutí ANO.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Setkání Andreje Babiše a Miloše Zemana se uskutečnilo v neděli v Lánech. Po setkání premiér nic neřekl a odjel. Po této schůzce byl však prezident velmi brzy hospitalizován. Nyní je jeho stav stabilizovaný, bližší informace ale nebyly zveřejněny.

PSALI JSME: MILOŠ VYSTRČIL CHCE VĚDĚT, V JAKÉM STAVU JE NYNÍ MILOŠ ZEMAN: PŘEDSEDA SENÁTU HODLÁ O TYTO INFORMACE POŽÁDAT KANCELÁŘ PREZIDENTA

PŘIPOMÍNÁME: „OČKOVÁNÍ MÁ ZŮSTAT DOBROVOLNÉ“: TEXASKÝ GUVERNÉR ZAKÁZAL VE SVÉM STÁTU KOMUKOLIV VYŽADOVAT PO MÍSTNÍCH VAKCINACI PROTI KORONAVIRU

Share