Andrej Babiš promluvil o svém úspěchu po summitu Evropské rady: Petr Fiala ale řekl, že premiérovi se nepodařilo dosáhnout žádného výsledku

Předseda vlády Andrej Babiš v pátek řekl, že měl úspěch po summitu Evropské rady. Podle něj trval na tom, aby Evropská komise (EK) prověřila nutnost některých regulatorních kroků týkajících se obchodního chování na trhu s emisními povolenkami. Dodal, že i kritický vůči němu portál Politico prý hovořil o jeho vítězství. S jeho výroky ale nesouhlasí kandidát na premiéra a šéf ODS Petr Fiala. Informuje o tom server Echo24.cz.

Andrej Babiš uvedl, že Evropská komise na růst cen energií adekvátně nereaguje. Emisní povolenky by podle něj měli kupovat jen ti, kteří je potřebují, to znamená, že navrhoval změnu pravidel.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

EK ale ještě minulý týden navrhla prověřit možné problémy, které mohly vzniknout na energetickém trhu.

Předseda ODS uvedl, že EK zatím nemá řešení takového problému jako zdražení energií. Státy mají rozdílné názory na to, do jaké míry by bylo možné zasahovat do trhu i na změnu pravidel obchodování s emisními povolenkami.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Proto podle něj nelze to označit za úspěch, o kterém hovoří současný premiér. Dodal, že předseda vlády letěl do Bruselu kvůli dvěma účelům.

Nejprve chtěl podle něj získat souhlas s co největším snížením DPH u plynu a elektřiny. Za druhé by chtěl, aby bylo možné ve větší míře regulovat trh s emisními povolenkami.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Petr Fiala uvedl, že premiérovi se nepodařilo dosáhnout žádného výsledku. Andrej Babiš byl podle něj nucen souhlasit s tím, co navrhla EK.

Ministři nedávno schválili novelu zákona, podle níž by po celý příští rok mohla být sazba DPH u plynu a elektřiny nulová. Také DPH na tyto druhy energie bude nulová i v listopadu a prosinci letošního roku.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Nyní u těchto komodit činí DPH 21 procent. Aby byla sazba nulová, je nutné, aby s tím souhlasila Evropská komise. Jinak by rozhodnutí české vlády bylo v rozporu se směrnicí Evropské unie o dani z přidané hodnoty.

PSALI JSME: PŘÍBĚH ÚSPĚCHU: JAK SE DCERA EMIGRANTŮ STALA SVĚTOZNÁMOU ZPĚVAČKOU CHER

PŘIPOMÍNÁME: ŽENĚ, KTERÁ MĚŘILA POUHÝCH 71 CM, SE PODAŘILO STÁT SE MATKOU TŘÍ DĚTÍ. JAK VYPADAJÍ JEJÍ DĚDICOVÉ

Share