Andrej Babiš napsal dopis poslancům: Apeluje na ně, aby si jeho vydání dobře rozmysleli

Bývalý předseda vlády a současný poslanec Andrej Babiš (ANO) poslal dopis poslancům dolní komory Parlamentu. Napsal, aby si dobře rozmysleli jeho vydání. Informuje o tom web TN.cz.

Poslanci v minulosti už dvakrát vydali Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Důvodem je kauza Čapí hnízdo.

Sněmovna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Původně farmu Čapí hnízdo vlastnil Holding Agrofert. Pak se ale firma, která se zabývala provozem farmy, stala akciovou společností. Díky tomu mohla získat evropskou dotaci pro malé a střední firmy.

Na stavbu této farmy získala firma dotaci 50 milionů. Pokud by tato firma zůstala součástí holdingu, neměla by nárok na takovou pomoc. Po několika letech se však Čapí hnízdo vrátilo do Agrofertu.

Čapí hnízdo / Zdroj: pragueeventery.com

Andrej Babiš se dříve nebránil tomu, aby ho poslanci vydali, ale tentokrát napsal zákonodárcům dopis. Požádal je, aby se nad tím dobře zamysleli.

Napsal například, že žádost o jeho vydání má právní vady. Podle něj se popis skutků od roku 2017 nezměnil. Změnily se však okolnosti, kvůli tomu může být obviněn.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

„Z aktuální žádosti není vůbec jasné, pro jakou trestnou činnost mám být vydán, neboť skutek tam popsaný se určitě stát nemohl,“ píše Andrej Babiš.

Vysvětlil, že podle popisu skutků by se měl dopustit protiprávního jednání spolu s dalšími deseti lidmi. Podle něj ale 9 lidí už více než 1,5 roku není stíháno. Zbývá tedy jen 2 osoby, které mohou být v této kauze obviněny, a to sám Andrej Babiš a manažerka Jana Mayerová.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Říká ale o tom, že skutková podstata organizátorství vyžaduje aspoň 3 pachatele. Žádá proto zákonodárce, aby se nad tím zamysleli.

Podle něj kvůli tomu může nastat precedens porušení imunity zákonodárců a zdůraznil, že svým dopisem chce hájit institut poslaneckého mandátu.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Tuto situaci komentovala na svém Twitteru šéfka dolní komory Parlamentu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Podle ní bude bývalý premiér své činy vysvětlovat policii.

https://twitter.com/market_a/status/1493491099742187523?cxt=HHwWhsC5tcGP-bkpAAAA

Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) také napsal, že „mají to dávno rozmyšlené“. Chtějí dát Andreji Babišovi možnost „obhájit svou nevinu před soudem“.

PSALI JSME: „NECHME PANDEMII VOLNÝ PRŮBĚH“: ZDENĚK HOSTOMSKÝ UVEDL, ŽE ROUŠKY A ROZESTUPY UŽ TÉMĚŘ NEDÁVAJÍ SMYSL

PŘIPOMÍNÁME: FIALA: ČESKÁ REPUBLIKA JE PŘIPRAVENÁ PŘIJMOUT MOŽNÉ UPRCHLÍKY Z UKRAJINY

Share