Předseda vlády Andrej Babiš nedávno ohlásil vydání své nové knihy s názvem Sdílejte, než to zakážou! V této knize popsal řadu návrhů, jaké změny by chtěl v Česku provést. Tak například psal o individuální výuce pro každého žáka, o povinné angličtině pro předškoláky nebo o rozdělení žáků do tříd podle znalostí, ale ne podle věku. Ale někteří odborníci říkají, že mnoho z těchto návrhů nebude možné realizovat. Informuje o tom CNN Prima News.
„Přemýšlím, že by každé dítě mělo mít svůj vlastní individuální vzdělávací plán,“ napsal Andrej Babiš v knize Sdílejte, než to zakážou!
Podle něj by v tomto plánu měla být v rovnováze aktivita žáka ve skupinách i jeho individuální plán. Práce ve skupinách by umožnila učit se od ostatních a rozvíjet sociální schopnosti, a při individuální výuce by žák mohl lépe projevovat své vlohy a talenty.
Premiér ve své knize kladl důraz na individualitu a svobodu žáků při výuce. Tak například navrhuje, aby děti měly možnost určité období v roce studovat dálkově a v této době by mohly například cestovat společně s rodiči.
Také napsal, že by měl přijít konec biflování azrušení osnov. Také žáci do tříd by podle něj měli být rozděleni ne podle věku, ale podle znalostí. Inspiraci hledal například v Americe.
Odborníci ale tvrdí, že nyní za současných podmínek by realizace podobných návrhů v Česku byla nereálná. K tomu jsou potřeba jiné podmínky a financování.
„Myšlenka je progresivní a samozřejmě v pořádku,“ uvedl pro CNN Prima News exprezident Asociace ředitelů základníchškol Michal Černý. Dodal ale, že realizovat všechny podobné myšlenky nyní není možné.
Podle jeho slov resort školství už má ve své strategii něco podobného, ale jen částečně. Ale kompletně předělat vzdělávací systém na individuální výuku, jak si to myslí premiér, to zatím není možné.
Šéf Unie školských asociací Jiří Zajíček tyto návrhy označil za zcela nereálné. Podle jeho slov pokud bude nutné vypracovat pro každého žáka individuální plán, nezbude čas učit děti.
Andrej Babiš navíc napsal, že by bylo dobré zavést povinnou angličtinu pro předškoláky. Nyní se v Česku děti začínají učit angličtinu od 3. třídy.
Michal Černý si myslí, že by ani to nebylo třeba zavádět. Podle něj v prvních třídách potřebují děti klid, aby se mohly normálně učit češtinu, protože na začátku s tím mají problémy.
PŘIPOMÍNÁME: POLITICI UKÁZALI, KOLIK VYDĚLALI V MINULÉM ROCE A ZA CO NEJVÍCE UTRÁCELI: MNOHO Z NICH MUSÍ SPLÁCET HYPOTÉKY A ÚVĚRY