Předseda vlády Andrej Babiš a šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný nyní uvažují o možnosti zavedení povinného nošení respirátorů v MHD nebo například v obchodech. Taková opatření zavádí sousední země, a to Rakousko a Německo. Důvodem těchto opatření byla britská mutace koronaviru a to, že je nakažlivější. Problémem je ale také to, že respirátory jsou dražší než roušky.
Andrej Babiš pro portál iDNES.cz řekl, že možná budeme následovat Rakousko a Německo. Jan Blatný by byl ochoten podpořit takové opatření, jako je nošení respirátorů na některých místech.
Vysvětlil, že běžné roušky, které lidé nosí, jsou méně účinné než respirátory, například třídy FFP2. To by dávalo smysl zejména v místech, kde je spousta lidí.
Ministr vnitra Jan Hamáček upozornil, že před zavedením takového opatření je nutné vědět, kolik respirátorů je v Česku a jaká je jejich kvalita. Kromě toho je třeba znát jejich ceny a jak jsou dostupné pro občany.
Nosit respirátory na některých místech bude v Rakousku povinné od pondělí. Rakouská vláda se rozhodla osvobodit respirátory od daní, aby nebyly pro jejich občany tak drahé.
V Německu bylo povoleno nosit nejen respirátory, ale i chirurgické roušky. Cílem je, aby lidé přestali nosit roušky, které jsou šité doma, protože jsou pravděpodobně méně účinné při ochraně proti nové mutaci viru.
V Česku stojí respirátor třídy FFP2 v e-shopech zhruba 30 až 40 korun za kus. Je možné také koupit nanovlákenný respirátor, ale stojí to víc.
Respirátory jsou také jednorázovým prostředkem na ochranu dýchacích cest, stejně jako chirurgické roušky, ale mohou být použite až 10 hodin.
Andrej Babiš se domnívá, že je nyní třeba věnovat větší pozornost britské mutaci viru, například při trasování případů. V Česku už bylo potvrzeno několik případů britské mutace viru.
„Je to důležité a chceme to dělat přednostně. Pokud se tento vir šíří rychleji, tak je to důležité,“ řekl Andrej Babiš pro ČTK.
PŘIPOMÍNÁME: V BLÍZKÉ BUDOUCNOSTI SI PANDEMIE KORONAVIRU VYŽÁDÁ 100 000 ŽIVOTŮ ZA TÝDEN, PŘEDPOVÍDÁ WHO