Aby se život vrátil k normálu, musí být podle prezidenta dostatečné množství vakcín: Miloš Zeman předpokládá, kdy by to mohlo skončit

Hlava státu Miloš Zeman předpokládá, že pandemie koronaviru skončí letos v září. Prezident se domnívá, že do té doby již značná část populace dostane vakcínu proti covidu. Zároveň ale doufá, že i značná část lidí, kteří jsou proti očkování, do té doby změní svůj názor. Řekl to pro CNN Prima News.

Miloš Zeman vidí, že značná část lidí vakcínám nedůvěřuje, přesto je žádá, aby se svěřili odborníkům. Upozornil, že vakcíny používané k očkování v Česku byly schváleny Evropskou lékovou agenturou.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Prezident také připomněl, že nejde zdaleka o první očkování, dlouhodobě lidé dostávají vakcíny proti tuberkulóze, neštovicím nebo černému kašli.

Tyto vakcíny pomohly překonat epidemie těchto strašlivých onemocnění, takže hlava státu si myslí, že vakcíny proti koronaviru také pomohou překonat současnou epidemii.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Vláda v pátek rozhodla o zpřísnění opatření proti koronaviru, omezí se například pohyb občanů. Prezident uvedl, že už dříve byl zastáncem dočasného zpřísnění opatření.

Chápe, že je to nepopulární krok, chápe, že se to nelíbí mnoha podnikatelům a mnoha lidem, kteří jsou nuceni být doma.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Vše ale podle něj může skončit za půl roku. Dodal ale, že to tak může být, pokud bude dostatek vakcín. Podle jeho názoru je uzavření škol nyní také nezbytným, ale zároveň velmi nepříjemným opatřením.

Kabinet se v pátek rozhodl omezit pohyb občanů mezi okresy. V některých případech se občané budou moci pohybovat pouze na území svých obcí.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Kontrolovat toto omezení bude zhruba 26 tisíc policistů a případně jim bude pomáhat 5 tisíc vojáků. Hlava státu ale upozorňuje, že jde o dočasné opatření.

Miloš Zeman také řekl, že je možné, že Česko brzy dostane ruskou vakcínu proti koronaviru Sputnik V. Požádal o to po dohodě s premiérem Andrejem Babišem prezidenta Ruské federace Vladimira Putina.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Hlava státu uvedla, že by nebyla proti očkování ruskou vakcínou, protože její účinnost je 92 procent. Už ale dostal dvě dávky vakcíny Pfizer, pak už se nemůže znovu očkovat.

Možné uzavření průmyslových podniků v Česku prezident považuje za rizikové. Vysvětlil, že průmysl představuje 42 procent národního důchodu.

PSALI JSME: 26 TISÍC POLICISTŮ BUDE KONTROLOVAT POHYB MEZI OKRESY: JAK TO POLICIE PLÁNUJE

PŘIPOMÍNÁME: “JEN TAK, ÚSMĚV PRO HEZKÝ DEN”: VENDULA PIZINGEROVÁ UKÁZALA FANOUŠKŮM SVÉHO SYNA

Share