Švédsko pozastavilo očkování vakcínou AstraZeneky: Neexistují důkazy, že je tato vakcína škodlivá, řekla šéfka EMA

Evropská agentura pro léčivé přípravky nadále podporuje používání vakcíny od firmy AstraZeneca, a to navzdory pozastavení očkování ve více než tuctu zemí EU.

Na tiskové konferenci šéfka EMA Emer Cookeová uvedla, že výhody vakcíny AstraZeneca proti COVID-19 nadále převažují nad riziky.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Regulátor podle ní kontroluje každý jednotlivý případ výskytu u očkovaných krevních sraženin.

„Zůstáváme pevně přesvědčeni, že přínosy přípravku AstraZeneca při prevenci infekce COVID-19 spojeného se současným rizikem hospitalizace a úmrtí převažují nad riziky vedlejších účinků,“ uvedla Cookeová.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

EMA zahájila vyšetřování bezpečnosti vakcíny AstraZeneca proti COVID-19 poté, co Německo, Francie, Itálie a další země EU pozastavily očkování vakcínou AstraZeneca kvůli ojedinělým případům krvácení, krevních sraženin a nízkému počtu krevních destiček.

Švédsko se rozhodlo dočasně pozastavit používání koronavirové vakcíny od firmy AstraZeneca. Podle hlavního epidemiologa země Anderse Tegnella je takové rozhodnutí „preventivním opatřením“.

Očkovaní/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Estonsko, Lotyšsko, Rakousko, Dánsko, Litva, Lucembursko, Norsko, Bulharsko, Rumunsko, Irsko, Portugalsko, Slovinsko, Kypr, Itálie, Francie, Německo, Nizozemsko, stejně jako Thajsko a Indonésie už dříve očkovaní vakcínou AstraZeneca pozastavily.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Důvodem byly případy trombózy, včetně smrtelných.

PSALI JSME: „NECHCEME, ABY LIDÉ PANIKAŘILI“: WHO TVRDÍ, ŽE NENÍ ŽÁDNÁ VAZBA MEZI TVORBOU SRAŽENIN A VAKCÍNOU ASTRAZENECA

PŘIPOMÍNÁME: „PREVENTIVNĚ A DOČASNĚ“: OČKOVÁNÍ VAKCÍNOU OD ASTRAZENECA POZASTAVUJE TAKÉ NĚMECKO, FRANCIE A ITÁLIE

Share