Protilátky lépe působí proti koronaviru za pár měsíců po očkování vakcínou mRNA, jako je Pfizer nebo Moderna, a posilovací dávka potenciálně umožní lidem zapomenout na očkování na dlouhou dobu.
K takovým závěrům došli podle agentury Reuters vědci z Washingtonské univerzity v americkém St. Louis s odkazem na výzkum vědců.
Vědci zjistili, že se protilátky po očkování mRNA vakcínami zlepšují po dobu nejméně šesti měsíců, dokud imunitní systém pokračuje v „trénování“ svých B-buněk produkujících protilátky.
Po vakcinaci se některé B buňky stanou krátkodobými buňkami produkujícími protilátky, zatímco se další připojují k „embryonálním centrům“ v lymfatických uzlinách, která připomínají tréninkový tábor, kde protilátky dozrávají a zlepšují své dovednosti.
„Buňky, které se úspěšně tvoří ze zárodečných center, se mohou stát dlouhověkými buňkami tím, že produkují protilátky, které žijí v naší kostní dřeni nebo „paměťové B buňky“, které se zapojují v případě infekce,“ řekl imunolog z Washingtonovy univerzity Ali Ellebeda.
Studie na zvířatech ukázaly, že reakce „embryonálního centra“ trvají jen týdny. Ale krevní testy lymfatických uzlin a kostní dřeně od dobrovolníků, kteří dostali vakcínu od Pfizeru, ukázaly, že přísun protilátek trval nejméně šest měsíců a protilátky byly schopny lépe rozpoznat koronavirus.
Vědci netestovali schopnost zralých protilátek neutralizovat různé varianty covidu, tvrdí ale, že by protilátky měly lépe rozpoznat části „hrotů“ viru společné všem variantám.
Výzkumníci potřebují další výzkum, aby zjistili, jestli je tato zárodečná reakce jedinečná pro mRNA vakcíny, nebo zda je typická i pro tradiční vakcíny.
PSALI JSME: „IDEÁLNÍ PODMÍNKY“: ŠÉF WHO VAROVAL PŘED RIZIKEM VZNIKU NEBEZPEČNÉ VARIANTY KORONAVIRU
PŘIPOMÍNÁME: SVĚT SE POMALU VRACÍ K NORMÁLNÍMU ŽIVOTU: RAKOUSKO A ŠVÝCARSKO ZRUŠÍ TÉMĚŘ VŠECHNA OPATŘENÍ PROTI KORONAVIRU