Světová zdravotnická organizace uvedla, že v Guineji byl identifikován první případ horečky Marburg, často nazývané jako nemoc zelených opic.
„Spolupracujeme se zdravotnickými službami [v Guineji], abychom mohli rychle reagovat,“ uvedla regionální ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová.
Virus marburg patří do skupiny tzv. filovirů, který stejně jako ebola způsobuje krvácivé horečky. První případ vysoce nakažlivé krvácivé horečky způsobené virem marburg byl hlášen na jihu Guineje.
Nakažený pacient zemřel. Krev, která mu byla odebrána, byla analyzována nejprve v jedné z národních laboratoří Guineje a poté v Pasteurově institutu v Senegalu. Obě studie přinesly stejný výsledek: jde o krvácivé horečce marburg. WHO to potvrdila.
„Musíme udělat vše pro zastavení šíření viru,“ řekla Moetiová. Virus byl identifikován v oblasti, kde došlo k vypuknutí eboly v období od ledna do června.
Moderní medicína se domnívá, že se virus marburg na člověka přenáší z netopýrů. Poté se šíří mezi lidmi přímým kontaktem s nakaženou osobou.
Nemoc začíná vysokou horečkou a silnou bolestí hlavy, říkají odborníci WHO. Do sedmi dnů se u nakažených objeví příznaky krvácivé horečky.
PŘIPOMÍNÁME: „SKUTEČNÁ ČÍSLA JSOU MNOHEM VYŠŠÍ“: WHO UVEDLA, ŽE SVĚT ZAŽÍVÁ KVŮLI KORONAVIRU OBDOBÍ SKUTEČNÉHO NEBEZPEČÍ