Von der Leyenová varovala Polsko: Nedávné rozhodnutí polského ústavního soudu zpochybňuje podle ní základy Evropské unie

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ostře kritizovala rozhodnutí polského ústavního soudu o nadřazenosti polských zákonů nad unijním právem. Podle ní to „zpochybňuje základy Evropské unie“.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová/ Zdroj: YouTube

„Před téměř 40 lety vyhlásil komunistický režim v Polsku stanné právo. Mnoho členů Solidarity, nezávislých odborů a dalších skupin bylo uvězněno. Jen proto, že bojovali za svá práva. Polský lid chtěl demokracii.

Stejně jako miliony dalších Evropanů chtěli svobodu slova, svobodu médií a svobodu volby své vlády. Chtěli skoncovat s korupcí a chtěli, aby jejich práva chránily nezávislé soudy.

Národy východní a střední Evropy se chtěly připojit k evropské rodině svobodných národů, silného společenství hodnot a demokracie,“ řekla Ursula von der Leyenová.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a polský premiér Mateusz Morawiecki/ Zdroj: YouTube

Rozhodnutí polského ústavního soudu podle ní „má vážné důsledky pro polské občany“.

„Je to přímá výzva pro jednotu evropského právního řádu,“ uvedla šéfka Evropské komise.

Polský premiér Mateusz Morawiecki odpověděl, že „odmítá jazyk výhrůžek a vydírání ze strany orgánů EU“, píše Niezalezna.pl.

Polský premiér Mateusz Morawiecki/ Zdroj: YouTube

PSALI JSME: MIGRAČNÍ KRIZE: POLSKÝ PARLAMENT POVOLIL VYHOŠTĚNÍ MIGRANTŮ, KTEŘÍ NELEGÁLNĚ PŘEKRAČUJÍ HRANICE

PŘIPOMÍNÁME: POLSKO ZAZNAMENALO REKORDNÍ POČET NELEGÁLNÍCH MIGRANTŮ Z BĚLORUSKA: VÍCE NEŽ PŮL TISÍCE ZA DEN

Share