Strany slibují hodně : které body volebních programů se opět opakují

Za tři měsíce se uskuteční volby do dolní komory Parlamentu. Každá strana a hnutí vypráví voličům o svém předvolebním programu a vysvětluje, proč právě pro ně je třeba hlasovat. Politické síly říkají, že splní své sliby a některé se velmi často opakují. Co přesně slibují? Informuje o tom CNN Prima News.

Některé sliby politické síly mají téměř stejné, jako slibovaly před čtyřmi lety před minulými volbami do Sněmovny.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Tak například ČSSD v roce 2017 chtěla snížit DPH u základních potravin na 10 procent, to by se týkalo například chleba, mléka, masa, ovoce a zeleniny. Letos mají také záměr snížit DPH na tyto potraviny.

Kromě toho sociální demokraté navrhují také zavedení progresivního zdanění, zvýšení minimální mzdy nebo zavedení stejné mzdy pro muže a ženy. Něco z toho už slibovali i v minulosti.

Vojtěch Filip / Zdroj: youtube.com

Komunistická strana také opakuje to, o čem se léta mluví. Například KSČM navrhuje zdanit nadnárodní korporace, zdanit bohaté, zastavit vyvádění zisků do zahraničí. Kromě toho říkají, že je třeba zlepšit životy obyčejných lidí.

Hnutí SPD tvrdí, že „slušný občan“ je na prvním místě. Tato politická síla je euroskeptická, proto se staví proti zavedení eura v Česku, proti migraci i pro zavedení referend v ČR. Kromě toho hodlají podpořit české výrobce zboží, zejména české výrobce potravin.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Koalice SPOLU také slibuje to, co slibovaly její strany (ODS, TOP09, KDU-ČSL) před několika lety. Tato politická síla tvrdí, že Česko patří k Západu.

Tak například ODS mluví o snížení odvodů na sociální pojištění zaměstnanců pro zaměstnavatele, zeštíhlení státu nebo o zavedení takzvané fiskální ústavy. Podobné sliby strana měla před čtyřmi lety.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Kromě toho tam jsou také programové body, které hájí TOP 09 a KDU-ČSL. Jde například o ochranu půdy a vody a také se mluví o zrušení podpory biopaliv první generace.

Zajímavostí je, že když šéf lidovců Marian Jurečka byl v čele resortu zemědělství, jejich strana podpořila prodloužení podpory biopaliv první generace.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Tato koalice také slibuje zlepšení dostupnosti a kvality zdravotní péče a zlepšení současného sociálního systému. Podle nich není pro Česko jiná alternativa než Severoatlantická aliance a EU.

Některé programové body má Česká pirátská strana stejně jako před volbami v roce 2017. Jde například o digitalizaci státu nebo o to, že je nutné zvýšit výdaje na školství na 5 procent HDP.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Chtějí Piráti také vysadit stromy ve městech. Starostové a nezávislí tvrdí, že je třeba zvýšit množství obnovitelných zdrojů energie v tuzemském energetickém mixu.

Zatím však zůstává neznámé, co nabídne voličům hnutí ANO, protože volební program zatím nezveřejnilo. Možná předseda vlády Andrej Babiš bude mluvit o úspěších, které hnutí ANO za poslední čtyři roky mělo. Zatím ale lze jen předpokládat, co bude v jejich programu.

PSALI JSME: VOJTĚCH ŘEKL, KDY STÁT MŮŽE PŘESTAT HRADIT TESTY NA KORONAVIRUS: MINISTR NECHCE, ABY SE PLATILO ZA ZÁBAVU LIDÍ

PŘIPOMÍNÁME: WHO VYZVALA K TESTOVÁNÍ ŽÁKŮ NA KORONAVIRUS VE ŠKOLÁCH: TO PODLE NÍ POMŮŽE VYHNOUT SE ZAVÍRÁNÍ ŠKOL

Share