Šéf OSN varoval: Ruská invaze na Ukrajinu odsoudí 1,7 miliardy lidí k hladovění

Válka na Ukrajině bude mít globální důsledky a způsobí „chudobu a hlad v měřítku, jaké nebylo za poslední desítky let vidět“. Uvedl to generální tajemník OSN António Guterres.

Hladovění ve světě/ ilustrační foto/ Zdroj: ukrinform.ua

„Všichni vidíme tragédii, která se odehrává na Ukrajině: města jsou srovnaná se zemí, lidé trpí a umírají ve svých domovech a na ulicích, je to nejrychlejší krize vysídlování v Evropě od druhé světové války. Ale mimo Ukrajinu, daleko mimo pozornost médií, válka zahájila tichý útok na rozvojový svět,“ řekl šéf OSN.

Generální tajemník OSN António Guterres/ Zdroj: YouTube

Generální tajemník OSN poznamenal, že pod silným tlakem jsou humanitární operace OSN na záchranu životů.

„Světový potravinový program OSN varoval, že stojí před obtížnou volbou: jestli brát těm, kteří nemají dostatek jídla nebo poskytnout potravinovou pomoc těm, kteří trpí akutním hladem. Naléhavě potřebuje 8 miliard dolarů na podporu svých operací v Jemenu, Čadu a Nigerijci,“ informoval Guterres.

Generální tajemník OSN António Guterres/ Zdroj: YouTube

Tato situace podle něj může vést k novým konfliktům vážným sociálním problémům: „Víme, že kořeny mnoha konfliktů spočívají v chudobě, nerovnosti, zaostalosti a beznaději.“

„I když většina světa je solidární s Ukrajinou a jejími obyvateli, zatím nevidíme podobnou podporu pro 1,7 miliardy dalších potenciálních obětí této války,“ řekl.

Hladovění ve světě/ ilustrační foto/ Zdroj: pravda.com.ua

„Jediným trvalým řešením války na Ukrajině… je mír,“ zdůraznil šéf OSN.

PSALI JSME: GENERÁLNÍ TAJEMNÍK OSN: RUSKÁ INVAZE NA UKRAJINU BY MOHLA PŘIVÉST JEDNU PĚTINU LIDSTVA K BEZPRECEDENTNÍ CHUDOBĚ

PŘIPOMÍNÁME: UKRAJINU PODLE OSN OPUSTILY TÉMĚŘ 4 MILIONY LIDÍ: RADA EU SCHVÁLILA SOLIDÁRNÍ PLÁN PŘIJÍMÁNÍ UPRCHLÍKŮ

Share