Mnoho lidí v Česku prodělalo covid, ale někteří z nich pak po nemoci měli určité problémy. Například mohou cítit silnou únavu nebo bolesti svalů, může bolet hlava, nebo mohou cítit problémy s dýcháním. Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly může být postcovidový syndrom velkým rizikem pro organismus. Řekl o tom více pro server ŽivotvČesku.cz.
Počet nových případů nákazy v Česku se opět začal zvyšovat. Například ve středu bylo odhaleno 732 nových nakažených. Naposledy bylo více nakažených za jeden den ještě v květnu.
Kromě toho nyní více lidí potřebují pomoc lékařů. K středě se počet hospitalizovaných pacientů zvýšil na 237 lidí, z toho 34 je ve vážném stavu.
Koronavirus pro mnoho lidí je rozhodně těžké onemocnění, ale někteří trpí po něm postcovidovým syndromem. To může být také velmi nepříjemné.
Někteří lidé říkají, že by raději měli přirozenou imunitu, tedy po prodělání koronaviru. Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví říká, že na jedné straně bude imunita po nemoci určitě dobrá, na druhé straně je to však velké riziko.
Podle něj v těle může dojít k určitým změnám, proto by lidem doporučil, aby se nechali naočkovat. Tvrdí, že není třeba riskovat, rizika po nemoci mohou být podstatně větší než rizika po očkování.
„Ono se ukazuje, že virus poměrně dlouho přežívá v organismu ve střevních buňkách, může se šířit z buňky do buňky a podobně,“ vysvětlil Roman Prymula pro Život v Česku.
Celkem už má v Česku dokončené očkování přes 5 milionů a 952 tisíc lidí. Kromě toho již 4 272 lidí dostalo již třetí posilující dávku vakcíny.
PŘIPOMÍNÁME: „UŽ SE TO MŮŽE JEN ZHORŠIT“: TEREZA BRODSKÁ PROMLUVILA O ZDRAVOTNÍM STAVU SVÉ MAMINKY JANY BREJCHOVÉ