Obyvatel Velké Británie se vydal na svou první honbu za pokladem, když mu srdce zuřivě bušilo při zběsilém pískání detektoru kovů.
Byla to obyčejná taška do supermarketu… Zklamání? Nejdříve ano, ale po otevření balíčku si lovec pokladů uvědomil: jedná se o zločin.
Chůze s detektorem kovů někde v terénu nezaručuje, že okamžitě narazíte na ložisko zlata. Častěji budete sbírat odpadky nebo kovový šrot. 43letý ekolog Charles Cartwright měl však o něco větší štěstí. Při svém první hledáním pokladu našel něco zajímavého, píše Daily Mail.
V polovině května si Charles vzal svůj nový detektor a lopatou a vydal se na otevřené pole na hranici mezi Worcestershire a Herefordshire. Několik hodin chodil po pustině, a jednou nástroj v jeho rukou začal hlasitě pískat.
„Rozhodl jsem se jít trochu do lesní oblasti a detektor zachytil ostrý signál železa a zlata“
Muž začal kopat na tomto místě. Nemusel dlouho pracovat s lopatou a brzy uvnitř našel džbán s obyčejnou plastovou taškou ze supermarketu.
„První myšlenka byla , že možná se někdo rozhodl pohřbít svůj odpad do země a uvnitř tašky je poklad v podobě plechovek. Ale ne…“
Poté se ukázalo, že jedná se o starověké vikingské, římské a egyptské šperky pocházející z doby bronzové. Obsah balíčku 271 šperků odhadli odborníci na pět a půl tisíce liber (cca 300 tisíc korun).
„Nejdříve jsem si myslel, že signál je falešný. Ale když jsem se dostal k džbánu s balíčkem, okamžitě jsem si uvědomil, že někdo tento nález ukradl. Nemyslím si, že staří Římané používali plastové tašky.“
Charles okamžitě kontaktoval farmáře, který vlastnil půdu, kde našel poklad. Společně zavolali policii, aby popsali situaci a věci.
„Bylo mi velmi příjemné držet všechny tyto starodávné věci v rukou, i když jsem pochopil, že je nedostanu. Ale fascinuje mě to, že kdybych nešel kolem s detektorem kovů, pak by tam všechny poklady ležely dalších tisíc let.“
S pomocí komunity hledačů pokladů bylo možné najít údajného majitele šperků – může to být soukromý sběratel starověkých památek, který byl v roce 2017 okraden. Muž se rozhodl nezveřejňovat své jméno novinářům.
Policie stále nespěchá s vrácením nálezu možnému majiteli, takže poklady poputují do Britského muzea, dokud nebude případ zcela vyřešen.
„Pokračujeme ve vyšetřování. Byli bychom rádi, kdybychom tyto věci vrátili jejich právoplatnému majiteli a potrestali zločince. Děkujeme Charlesovi, který nás pohotově informoval o podivném nálezu.“
PŘIPOMÍNÁME: ČTYŘI ZNAMENÍ ZVĚROKRUHU MAJÍ NEUVĚŘITELNOU INTUICI: DÍKY NÍ VIDÍ KAŽDÉMU AŽ DO ŽALUDKU