Miroslav Kalousek navrhuje přesun sídla českého prezidenta: prezident by podle něj neměl sídlit v sídle českých králů na Pražském hradě

Bývalý předseda poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek navrhuje, aby kancelář českého prezidenta už nebyla na Pražském hradě. Jako příklad uvedl to, že francouzští prezidenti nesídlí v rezidencích francouzských králů. Pražský hrad už na takové prohlášení zareagoval. Informoval o tom web iDNES.cz.

Miroslav Kalousek nedávno opustil parlament a složil poslanecký mandát. Navrhl, aby se úřad prezidenta přestěhoval z Pražského hradu.

Miroslav Kalousek / Zdroj: youtube.com

O své možné účasti v prezidentských volbách v roce 2023 ale mluvit nechtěl. Ještě je hodně času a podle něj to není aktuální téma. Řekl to pro iDNES.cz.

Vysvětlil, proč považuje za nutné, aby kancelář prezidenta byla jinde než na Pražském hradě. Byla to rezidence i českých králů, proto to „svádí k pojetí moudrého mocnáře“.

Miroslav Kalousek / Zdroj: youtube.com

Podle něj by to mělo být jinak, mělo by to být „civilně pojato“. Připomněl, že o tom hovořil už dříve, ale zatím neví, kde by nové prezidentské sídlo mohlo být.

Miroslav Kalousek také dodal pro iDNES.cz, že změna sídla českého prezidenta by se Miloše Zemana rozhodně nedotkla, je to téma pro další roky.

Miroslav Kalousek / Zdroj: youtube.com

Na takové výroky bývalého ministra financí reagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a na Twitteru to okomentoval.

„Prezidenta z Pražského hradu nevystěhovali nacisté, neudělali to ani komunisté. Ale to Mirkovi Kalouskovi zjevně nedochází,“ napsal Jiří Ovčáček.

Miroslav Kalousek / Zdroj: youtube.com

Počítá také s tím, že pokud to bude uděláno, tak by část Pražského hradu byla odblokována pro běžné lidi. Dodal, že je to osobně jeho návrh, nekonzultoval se s žádnými dalšími politiky z jiných stran.

Protože Miroslav Kalousek už není poslancem, našel si jinou práci v soukromém sektoru ale nechtěl říct, kdo je jeho zaměstnavatelem.

Psali jsme: „V době sesuvu bylo v místě šest lidí“: Lavina na hoře Mužské kameny. Nové údaje

PSALI JSME: MILIONÁŘ ZAPLATIL ZA VZDĚLÁVÁNÍ DÍVKY Z CHUDÉ RODINY: NEMĚL ANI TUŠENÍ, ŽE MU ZA 11 LET ZACHRÁNÍ ŽIVOT

PŘIPOMÍNÁME: JE TO POHLEDNÝ MUŽ: JAK VYPADÁ SYN KARLA ŠÍPA A JAKOU ŽIVOTNÍ CESTU SI VYBRAL

Share