Ministr zdravotnictví Petr Arenberger popsal plány, jak by se Česko mohlo vrátit k normálu: řekl něco víc o rozvolňování opatření

Poté, co prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Arenbergera ministrem zdravotnictví, začal téměř okamžitě aktivně pracovat. Například už označil hlavní úkoly, na které se chce soustředit a také popsal plány, jak by se Česko mohlo vrátit k normálu. Ve čtvrtek ráno nový ministr odpovídal na dotazy diváků TV Nova.

Nový šéf resortu zdravotnictví, který ve středu ráno nahradil Jana Blatného, odpovídal na otázky občanů ve Snídani s Novou.

Petr Arenberger / Zdroj: youtube.com

Petr Arenberger si myslí, že je třeba co nejrychleji umožnit provoz kamenných obchodů nebo například otevřít lázně.

Diváky například zajímalo, kdy vláda hodlá opatření dále rozvolňovat. Ministr odpověděl, že nyní připravují kritéria, podle kterých bude možné určit další rozvolnění.

Petr Arenberger / Zdroj: youtube.com

Zatím první vlna rozvolńování by měla začít v pondělí 12. dubna, kdy se do škol vrátí žáci prvního stupně základních škol a předškoláci do školek. Podle něj je to už velmi dobré.

Dále se budou připravovat na další vlny, ale vždy bude nutné po každém rozvolnění vyhodnotit s odstupem i čísla. Například ještě čeká, jak Velikonoce mohly ovlivnit statistiky.

Petr Arenberger / Zdroj: youtube.com

Lidé se ho také ptali, kdy už budou otevřené prodejny s oblečením pro dospělé. Odpověděl a začal tím, že si uvědomuje, že nakupování na internetu je často nepohodlné.

Poznal to na vlastní kůži, takže by rád co nejrychleji otevřel obchody s oblečením. Řekl, že možná připraví nečekané řešení, které umožní obchodům provozovat, ale zároveň minimalizovat riziko nákazy.

Petr Arenberger / Zdroj: youtube.com

Dalším důležitým tématem, které lidi zajímá, bylo, zda bude možné nakupovat v obchodech a využívat služeb, pokud budou mít negativní test.

Petr Arenberger uvedl, že právě o podobné variantě uvažovali, například kdyby prodávající a kupující měli negativní testy. Podle jeho slov už něco podobného funguje v některých částech Německa.

Petr Arenberger / Zdroj: youtube.com

Podle něj bude nutné tuto zkušenost zhodnotit. Některé vzory už mají, ale na tom bude třeba ještě pracovat.

„Určitě nějaký denní nebo dvoudenní ticket s osvědčením o negativním testu je jedno z řešení, o kterém bude potřeba uvažovat,“ řekl Petr Arenberger.

Petr Arenberger / Zdroj: youtube.com

Některým lidem nebylo jasné, proč by měli žáci ve školách nosit roušky, pokud budou dvakrát týdně testováni.

Šéf resortu zdravotnictví řekl, že je to nezbytné pro bezpečnost. Podle něj testování je dobré, ale ani PCR testy ani antigenní testy nejsou úplně stoprocentní. Nazývá to dvojitá ochrana, která snižuje riziko nákazy.

Petr Arenberger / Zdroj: youtube.com

Ministr se také vyjádřil k otázce, kdy budou moci navštěvovat školky ostatní děti a kdy budou otevřeny služby.

Podle něj by některé služby měly začít fungovat společně s otevřením mateřských škol. Například obchody s dětským oblečením a papírnictví budou otevřeny už v pondělí. Konkrétní termíny dalších zmírnění opatření ale zatím říci nemůže.

PSALI JSME: RICHARD GENZER PROMLUVIL O SVÉ SOUČASNÉ SITUACI: CHTĚL KABRIOLET A HAUSBÓT, ALE NAKONEC MÁ OBROVSKÉ DLUHY

PŘIPOMÍNÁME: ESLP ZAMÍTL STÍŽNOSTI ČESKÝCH RODIČŮ KVŮLI OČKOVÁNÍ DĚTÍ: PROHLÁSIL POVINNÉ OČKOVÁNÍ ZA LEGÁLNÍ

Share