Kabinet chce navrhnout posílení pravomoci policistů v době epidemie: co by mohli dělat při kontrolách dodržování opatření

Ministři chtějí projednat novelu, která by policii umožnila pokutovat porušení opatření proti koronaviru během epidemie na místě. Podobný návrh v minulosti neschválila horní komora Parlamentu a poslanci dolní komory neměli dostatek hlasů k překonání senátního veta. Informuje o tom server Novinky.cz.

Taková norma by umožnila policistům a strážníkům pokutovat za porušení opatření fyzické osoby, podnikatele a firmy na místě. Vláda chce, aby tento návrh byl v nejbližší době projednán.

Policista / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Na konci roku 2020 vláda podobný návrh připravila a Sněmovna ho schválila. S tím však nesouhlasili senátoři. Pak už poslanci nedokázali veto překonat.

Pokud by podnikatel či firma podle této novely porušili restrikce, které byly vydány podle krizového zákona, mohla by pro ně pokuta dosáhnout až 3 milionů Kč.

Policista / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V první polovině roku mnoho poslanců chybělo během jednání Sněmovny kvůli karanténám. Pro schválení této předlohy bylo nutné, aby 101 poslanců hlasovalo pro.

Na začátku léta tento návrh podpořilo 79 z přítomných 161 poslanců. Pro to nechtěli hlasovat ani někteří poslanci hnutí ANO, ČSSD a KSČM.

Sněmovna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Zástupci Senátu tehdy vysvětlili, že pokuta až 3 miliony Kč je velká a že by podobný trest mohl vést i k likvidaci firem. Navíc se opatření proti koronaviru přijímala často a bylo v nich mnoho výjimek.

PSALI JSME: PŘEDSEDA SENÁTU MILOŠ VYSTRČIL OZNÁMIL SVÉ ZÁVAŽNÉ ROZHODNUTÍ: „DOMLUVENÝ POSTUP ZŮSTÁVÁ V PLATNOSTI“

PŘIPOMÍNÁME: RADEK VONDRÁČEK SE VYJÁDŘIL V TELEVIZNÍM POŘADU: “TEĎ SI TO MUSÍM ROZMYSLET JÁ“

Share