„Všichni víme, že dítě patří do rodiny, ne do ústavu“: Bartoš o návrhu na zákaz umisťovat dětí do tří let do kojeneckých ústavů

Jaká by mohla být budoucnost u dětí, zejména těch, které vyrůstají bez rodičů? Část poslanců to hodlá ovlivnit a navrhují transformaci dětských domovů a kojeneckých ústavů. Také se domnívají, že by bylo lepší, kdyby dítě mělo rodinu, takže by podle nich bylo třeba lépe podporovat pěstouny. Hodně z toho navrhuje řešit poslankyně Pirátské strany Olga Richterová. Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl o tom více pro ŽivotvČesku.cz.

Česko je jednou z těch posledních zemí Evropské unie, kde ještě funguje ústavní péče pro nejmenší děti. Česká pirátská strana to hodlá změnit.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

„Ve Sněmovně jsme spolupředložili důležitý návrh, který může zásadně ovlivnit životy stovek dětí,“ uvedl Ivan Bartoš pro Život v Česku.

To znamená, že mají v úmyslu transformovat kojenecké ústavy a aby bylo zakázáno tam umisťovat děti mladší tří let.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

„Všichni víme, že dítě patří do rodiny, ne do ústavu,“ dodal Ivan Bartoš. Uvedl také, že některé výzkumy to potvrzují. Podle něj by bylo dobré, kdyby děti dostaly láskyplnou výchovu rodičů, i kdyby to byli pěstouni.

Zdůraznil také, že pečující personál rozhodně dává dětem maximální péči, nicméně to stejně nemůže stačit ve srovnání s tím, kdy dítě vyrůstá v rodině. Pro nejmenší děti je to obzvláště důležité.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Těmito tématy se aktivně zabývá poslankyně Pirátské strany Olga Richterová. Hovořil také o potřebě podporovat pěstouny. Dalším tématem je prevence odebírání potomků od rodičů ze sociálních důvodů.

Předseda Pirátů říká, že v životě je však celá situace mnohem složitější, proto chtějí pro kojenecké ústavy ponechat výjimku pro sourozenecké skupiny a děti, které mají těžké postižení.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Podle něj jsou tyto návrhy připraveni podpořit jejich političtí kolegové i odborníci a veřejnost. Připomněl také, že například na sousedním Slovensku byly kojenecké ústavy zrušeny před 15 lety.

PSALI JSME: EXPREMIÉR VLADIMÍR ŠPIDLA ŘEKL, JAKÝ POBÍRÁ DŮCHOD A OKOMENTOVAT PŮSOBENÍ MALÁČOVÉ JAKO MINISTRYNĚ: „ORGANIZACE JE SCHOPNÁ FUNGOVAT, POKUD MÁ SCHOPNÉHO ŠÉFA“

PŘIPOMÍNÁME: NA CESTĚ K CÍLI: V EU VAKCÍNU PROTI KORONAVIRU DOSTALO VÍCE NEŽ 80 MILIONŮ LIDÍ

Share