Epidemiolog Rastislav Maďar se domnívá, že nová opatření, která vstoupila v platnost v pondělí, nejsou dostatečná k zastavení šíření koronaviru. Podle něj nestačí 3 týdny, aby počet nových případů nákazy denně klesl alespoň na 2 tisíce. Upozornil také na fungování průmyslových podniků. Píše o tom web Echo24.cz.
Rastislav Maďar vysvětlil, že při současných přísných opatřeních stále zůstávají v provozu průmyslové podniky, takže tato opatření nebudou stačit.
Navíc to nebude stačit, protože budou v provozu jen 3 týdny a to nedovolí, aby se počet nových případů nákazy koronavirem za den snížil alespoň na 2 tisíce.
Podle jeho názoru pokud by bylo dosaženo takových čísel, pak by bylo možné zmírnit opatření a stíhat trasovat.
Řekl také, že pokud se za tři týdny počet nákaz bude pohybovat kolem 5 tisíc denně a pak se část opatření rozvolní, tak by se šíření viru mohlo znovu zrychlit.
Biochemik Jan Trnka řekl pro ČT, že přijatá opatření bez uzavření části průmyslových podniků nepomohou snížit počet nákaz, ale pouze „pomohou zůstat tam, kde jsme“.
Dodal, že situace se může zhoršit, protože průmyslové podniky dál fungují a že tam se velmi málo testují zaměstnanci.
Vláda měla v pondělí projednat téma povinného testování zaměstnanců ve firmách, kde je počet zaměstnanců větší než 250. Předpokládá se, že pokud se ministři takto rozhodnou, vstoupí toto pravidlo v platnost 5. března.
Česká televize uvedla s odvoláním na ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, že povinné testování ve firmách, kde pracuje 50 až 250 lidí, by mohlo vstoupit v platnost 12. března.
Předseda vlády Andrej Babiš řekl, že pokud firmy nebudou dodržovat zavedená pravidla, tedy nošení ochranných pomůcek a testování, tak mohou být uzavřeny.
Stát bude firmám pomáhat formou úlev na zdravotní pojištění. To znamená, že stát poskytne úlevu na 4 antigenní testy na 1 zaměstnance měsíčně, tedy do částky 240 korun.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v České televizi řekl, že zatím neplánují zavést povinné testování pro firmy, kde pracuje pod 50 lidí. Premiér se ale domnívá, že testovat by se měli všichni zaměstnanci.
Za porušení opatření by firmám mohla hrozit pokuta až 500 tisíc korun a za netestování pro zaměstnance pokuta až 50 tisíc korun. Testování ve firmách je zatím dobrovolné.
PSALI JSME: „MÁ TO BÝT CHLAPEČEK“: ALENA SCHILLEROVÁ SE TĚŠÍ NA DALŠÍ PŘÍRŮSTEK DO RODINY
PŘIPOMÍNÁME: ŠKOLAČKU VYHODILI Z VYUČOVÁNÍ KVŮLI ODVÁŽNÝM ŠATŮM: JAK NA TO REAGOVALI RODIČE DÍVKY