„Brzdíme docela rychle“: epidemiolog Petr Smejkal uvedl, že uzavření okresů mělo smysl, zatím je pravděpodobné, že ve zhruba 20 okresech děti do škol od 12. dubna nepůjdou

Epidemická situace se zlepšuje, ale to může být negativně ovlivněno Velikonocemi. O tom i o návratu žáků do školních lavic, testování a návrhu stát se novým ministrem zdravotnictví mluvil epidemiolog Petr Smejkal v Událostech, komentářích na ČT.

Existuje šance, že za týden a půl se budou děti nuceny dále učit on-line ve zhruba 20 okresech. Epidemiolog Petr Smejkal si myslí, že je třeba být nyní obezřetní, a to i při obnovení prezenční výuky.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Vysvětlil, že proto se třídy budou střídat a školy budou otevřeny v těch okresech, kde je reprodukční číslo nižší než 1.

Zatím se předpokládá, že školy zůstanou zavřené ve zhruba 20 okresech, ale existuje šance, že se situace změní v příštích 9 dnech a takových okresů může být méně než 10.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Plánuje se, že se ve školách bude testovat dvakrát týdně. Ve firmách mezitím probíhá testování zaměstnanců jednou týdně. Podle epidemiologa by na firmy muselo trochu zatlačit, protože je to nefér.

Když se žáci vrátí do škol, budou muset dodržovat některá opatření. Například třídy se budou střídat, bude nutné nosit roušky a také se testovat dvakrát týdně.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Školky po 12. dubnu budou moci navštěvovat zatím jen předškoláci. Plánuje se také, že 19. dubna by měla začít praktická výuka na středních školách.

Petr Smejkal se také vyjádřil k porušování opatření obyvateli Prahy v posledních dnech. Řekl, že v hlavním městě je mnoho parků a že lidé by mohli chodit do těchto parků, nejen na náplavku.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Ohledně Velikonoc je optimistický, myslí si, že se lidé budou chovat relativně zodpovědně, protože už vědí nebo viděli možné důsledky této nemoci.

Komentoval také opatření, jako je uzavření okresů.

„Brzdíme docela rychle“, uvedl Petr Smejkal a podle něj to pomohlo zpomalit šíření britské mutace koronaviru v naší zemi.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Petr Smejkal se vyjádřil i k návrhu stát se novým ministrem zdravotnictví, který dostal před časem. Podle něj není nutné často měnit ministry, není to nic pozitivního.

A je mu jedno, kdo je ministrem, pro něj je důležité, aby tento člověk poslouchal názory odborníků.

Psali jsme: „Děti i dospívající přichází o zásadní životní okamžiky“: Ředitelka Domova dětí a mládeže v Praze Kateřina Jarošová řekla, jestli tábory se otevřou

PSALI JSME: JAROSLAV FLEGR SE DOMNÍVÁ, ŽE ŽÁCI SE UŽ MOHOU UČIT VE ŠKOLÁCH: PODLE NĚJ JSOU ALE NĚKTERÉ PODMÍNKY, KTERÉ JE TŘEBA DODRŽOVAT, ABY SE SITUACE NEZHORŠILA

PŘIPOMÍNÁME: APRÍLOVÝ VTIP SE ZVRTNUL: BELGICKÁ POLICIE ROZHÁNĚLA VELKOU AKCI V BRUSELU

Share