Andrej Babiš nevyloučil možnost zavedení přísných opatření během Velikonoc: co plánuje vláda, pokud lockdown nepomůže

Předseda vlády Andrej Babiš v neděli řekl, že pokud lockdown v těchto třech týdnech nepomůže, je možné zavedení přísných opatření během Velikonoc. Připustil také možnost přísnějších opatření. Řekl to pro CNN Prima News. Premiér nevylučuje ani možnost uzavření hranic ČR.

Andrej Babiš uvedl, že nouzový stav funguje do 28. března a doufá, že se podaří šíření viru výrazně zpomalit. Dodal ale, že během Velikonoc jsou ještě čtyři dny, kdy by bylo možné omezit sociální kontakty.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Velikonoce letos budou 4. dubna. Pokud už do té doby budou děti chodit do škol, prázdniny začnou od 1. dubna do 5. dubna, tedy opět do lavic se vrátí 6. dubna v úterý.

Vláda loni mírně zmírnila opatření během Velikonoc. Předseda vlády si vzpomněl, že tehdy došlo k tlačenici v obchodech, ale naštěstí to nijak výrazně neovlivnilo šíření viru.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Nyní se ale podle něj koronavirus změnil. Požádal také všechny občany, aby následující tři týdny co nejvíce zůstali doma. Žádal například, aby lidé dočasně pro komunikaci více využívali mobily.

Premiér označil tento virus za katastrofu a řekl, že je nyní opravdu nutné snížit virovou nálož. Vakcína se používá k ochraně proti viru, ale tento proces stále pokračuje.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Andrej Babiš také uvedl, že ministři diskutovali o ještě přísnějších opatřeních, než o povolení vycestovat za hranice okresu v nezbytných případech. Například teď to lidé mohou dělat, pokud jedou do práce apod.

„Ve Francii museli lidé podepisovat při opuštění domova formuláře. Naše omezení nejsou v porovnání s jinými zeměmi tak zásadní,“ řekl Andrej Babiš.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády dodal, že si uvědomuje, že mnoha občanům se podobná opatření nelíbí, ale nyní není možné tato opatření rozvolnit.

Premiér také nevylučuje možnost uzavření hranic, ale ministři zatím o tomto tématu podrobně neprojednali. Zatím jsou omezené cesty do Afriky kvůli jihoafrické mutaci koronaviru.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Podle něj bude vláda ještě jednat o tom, co bude muset člověk dělat po návratu do ČR. Jeden PCR test již údajně nestačí. Proto také připustil možnost uzavření hranic, jako tomu bylo na jaře.

PSLAI JSME: MONIKA BABIŠOVÁ V SLZÁCH: PREMIÉROVÁ ŽENA PROZRADILA, JAK SE CÍTÍ PO VČEREJŠÍM PROHLÁŠENÍ SVÉHO MANŽELA

PŘIPOMÍNÁME: VENDULA PIZINGEROVÁ ZVEŘEJNILA DOJEMNÉ FOTO SE SYNEM: JEHO ÚSMĚV OKOUZLIL LIDI

Share