Publikum mu tleskalo vestoje: „Diktátor prohraje,“ prohlásil Zelenskyj na festivalu v Cannes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil 17. května na filmovém festivalu v Cannes. Ve svém projevu nastínil paralelu mezi prvím mluveným filmem Charlieho Chaplina Diktátor (1940) a současnou válečnou realitou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj/ Zdroj: YouTube

Na zahajovacím ceremoniálu mezinárodního filmového festivalu ve francouzském Cannes Zelenskyj zdůraznil, že věří ve vítězství Ukrajiny.

Publikum/ Zdroj: YouTube

„Diktátor z filmu Charlieho Chaplina tehdy skutečného diktátora nezničil, ale kinematografie přestala být němá… Dokonce i tehdy, v roce 1940, říkali: ‚Lidská nenávist pomine a diktátoři zemřou. Moc se vrátí lidem. Lidé umírají, ale svoboda nikdy nezemře‘,“ citoval ukrajinský prezident slavný monolog z filmu Charlieho Chaplina.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj/ Zdroj: YouTube

„Nyní, stejně jako tehdy, je diktátor a válka za svobodu…Nemáme jinou možnost, než bojovat za svobodu. Jsem přesvědčen, že diktátor prohraje…

Potřebujeme nového Chaplina, aby znovu dokázal, že film už není němý. Těm, kteří mě slyší, říkám, aby nezoufali. Lidská nenávist pomine a diktatury zemřou. Musíme tuto bitvu vyhrát,“ prohlásil Zelenskyj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj/ Zdroj: YouTube

V roce 1964 Chaplin, 24 let po premiéře filmu, přiznal, že by se neodvážil natočit takový film, kdyby znal rozsah brutality v nacistických koncentračních táborech.

PSALI JSME: „OKUPANTI SI STÁLE NECHTĚJÍ PŘIZNAT, ŽE SE DOSTALI DO SLEPÉ ULIČKY“: ZELENSKYJ PROHLÁSIL, ŽE „SPECIÁLNÍ OPERACE“ RUSKA UŽ ZKRACHOVALA

PŘIPOMÍNÁME: ZELENSKYJ: PODPOŘIT UKRAJINU ZNAMENÁ ZABRÁNIT GLOBÁLNÍMU HLADOMORU

Share