„Je to rána nejen pro Ukrajinu“: Zelenskyj varoval svět před hrozbou hladu kvůli ruské blokádě přístavů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že se bez ukrajinského vývozu zemědělských produktů ocitly desítky zemí v různých částech světa na prahu potravinové krize.

Předseda Evropské rady Charles Michel navštívil ukrajinské město Oděsa 9. května a přesvědčil se, že Rusko zablokovalo vývoz potravin, které jsou pro svět důležité. Uvedl to Volodymyr Zelenskyj.

„Charles Michel na vlastní oči viděl, co znamená zablokované moře,“ uvedl Zelenskyj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj/ Zdroj: facebook.com

Pak naznačil, že taková situace v Oděse je poprvé po druhé světové válce. „Běžný život spojený s mořem blokuje Rusko. A to je rána nejen pro Ukrajinu,“ řekl ukrajinský prezident.

Volodymyr Zelenskyj zdůraznil, že bez vývozu ukrajinských zemědělských produktů jsou desítky zemí v různých částech světa na prahu potravinové krize. A časem to může být horší.

Hrozba hladu/ ilustrační foto/ Zdroj: agronews.ua

„Politici už diskutují o důsledcích cenové krize a hladu v Africe a Asii. To je přímý důsledek ruské agrese, který lze překonat jen společně… Dá se to překonat tlakem na Rusko, účinným tlakem, aby zastavilo tuto hanebnou válku,“ uzavřel ukrajinský prezident.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj/ Zdroj: facebook.com

PSALI JSME: „ZVÍTĚZILI JSME TEHDY, ZVÍTĚZÍME I TEĎ“: ZELENSKYJ DOUFÁ, ŽE VELMI BRZY BUDE UKRAJINA SLAVIT DVA DNY VÍTĚZSTVÍ

PŘIPOMÍNÁME: „JSME PLNOHODNOTNOU SOUČÁSTÍ SVOBODNÉHO SVĚTA A SJEDNOCENÉ EVROPY“: ZELENSKYJ PROHLÁSIL, ŽE RUSKO PROHRÁVÁ, PROTOŽE ZLO VŽDY PROHRÁVÁ

Share