„Nelze věřit ničemu z toho, co říkají ruské úřady“: Podle estonské tajné služby je Rusko připraveno na válku

Estonská zpravodajská služba jmenovala nová data pro možnou ruskou invazi na Ukrajinu.

„Na podzim 2021 a v zimě 2022 Rusko zmobilizovalo 150 000 vojáků u hranic s Ukrajinou… Jde o největší vojenskou akci Ruska za posledních 30 let,“ uvádí estonská rozvědka.

Mapa/ Zdroj: raport.valisluureamet.ee

Ruské ozbrojené síly jsou podle ní připraveny zahájit vojenskou operaci v plném rozsahu proti Ukrajině v druhé polovině února.

Ruská vojska u Ukrajiny/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„Jakmile bude dosaženo vojenské připravenosti, bude k zahájení operace potřeba pouze politické rozhodnutí,“ vysvětlila estonská tajná služba.

Ruská vojska u Ukrajiny/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Podle ní nepředstavuje válka na Ukrajině pro Estonsko přímou vojenskou hrozbu. Politický a vojenský tlak Ruska na pobaltské státy se ale může z dlouhodobého hlediska zvýšit, pokud Rusko dosáhne diplomatických a/nebo vojenských úspěchů na Ukrajině.

„I když se podaří ruské vedení přesvědčit, aby se vzdalo vojenské agrese, Estonsko a další západní země musí být připraveny na pokračující vojenský tlak Ruska,“ dodala.

Estonský prezident Alar Karis řekl, že Rusko nyní eskaluje napětí podle svého plánu a že by Západ neměl věřit tomu, co v Moskvě říkají.

Estonský prezident Alar Karis/ Zdroj: YouTube

„Nyní jsme svědky plánované, záměrné eskalace ze strany Ruska. Ať už to dopadne jakkoli, poselství nemůže být jasnější: bohužel nelze věřit ničemu z toho, co říkají ruské úřady,“ řekl Alar Karis a dodal, že Estonsko podporuje svobodnou evropskou budoucnost Ukrajiny.

PSALI JSME: RUSKO PODLE USA MÁ SEZNAM UKRAJINCŮ, KTERÉ CHCE PO INVAZI ZAVŘÍT DO TÁBORŮ: KREML TO OKAMŽITĚ OKOMENTOVAL

PŘIPOMÍNÁME: „JSME PŘIPRAVENI“: EVROPA NAŠLA ALTERNATIVU K RUSKÉMU PLYNU

Share