Exministr Roman Prymula chce testovat děti ve školách několikrát týdně a citlivějšími testy: co doporučují odborníci, aby se žáci mohli vracet do lavic

Exministr Roman Prymula uvedl ČTK, že testy používané v zahraničí ve školách nejsou dostatečně citlivé a pro děti nebudou vhodné ani tzv. kloktací testy. Vláda plánovala, že by se žáci mohli do lavic vracet od začátku příštího měsíce. Informuje o tom web extra.cz.

Ve vládě prohlásili, že žáci budou používat samotesty. Jedná se o antigenní testy s výtěrem z přední části nosu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný prohlásil, že na výběr má několik výrobců těchto testů ale neupřesnil, o které se jedná.

Roman Prymula/Zdroj: youtube.com

Předseda vlády Andrej Babiš chtěl navštívit sousední Rakousko, aby se podíval na tamní systém, ale cestu musel zrušit kvůli počasí.

Prymula ovšem chce, aby mezi testy vybrali ty nejvhodnější. Epidemiolog si totiž myslí, že rakouské testy nejsou dostatečně citlivé. Ze 470 tisíc provedených testů bylo odhaleno méně 200 případů.

Testování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Testování studentů již začalo v Olomouckém kraji a probíhá v nejvyšších ročnicích středních škol. Studenti dělají testy samostatně doma. Problém to ale bude pro menší žáky, protože podle Prymuly bude pro ně složité úspěšně vykloktat.

Expertům se nelibí antigenní testování ve školách, které není dost citlivé. Šéf ÚMTM Lékařské fakulty Univerzity Palackého Marián Hajdúch řekl, že by máme dost kapacit pro testy PCR.

Roman Prymula/Zdroj: youtube.com

Prymula ale apeloval, že kapacity nejsou dostatečné s tím, že laboratoře mohou denně udělat do 70 tisíc testů.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Exministr zdravotnictví také dodal, že by se mohly otevřít malé obchody s dodržováním přísných opatření a nesmělo by se to kombinovat s dalšími aktivitami.

PSALI JSME: IMUNOLOG HOŘEJŠÍ VARUJE PŘED OTEVŘENÍM OBCHODŮ: MŮŽE TO ZHORŠIT EPIDEMIOLOGICKOU SITUACI A NAVRHUJE POVINNÉ NOŠENÍ RESPIRÁTORŮ A CHCE, ABY BYLY ZDARMA

PŘIPOMÍNÁME: „VŠICHNI BYCHOM RÁDI UVOLŇOVALI, ALE TO ZATÍM NEJDE“: RASTISLAVU MAĎAROVI SE NEZAMLOUVÁ ROZVOLŇOVÁNÍ, POKUD TEĎ OTEVŘEME ŠKOLY, BUDEME JE BRZY ZNOVU ZAVÍRAT

Share