„Žádná demokracie“: Tálibán vyhlásil Islámský emirát Afghánistán

Islamistické hnutí Taliban po převzetí moci ve čtvrtek 19. srpna oficiálně vyhlásilo vznik Afghánského islámského emirátu. Uvedl to mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid.

Zástupci Tálibánu/ Zdroj: YouTube

„Při příležitosti 102. výročí vymanění se z britské nadvlády vyhlašujeme Islámský emirát Afghánistán,“ napsal na Twitteru Mudžáhid.

Zástupce Tálibánu/ Zdroj: YouTube

Informovaů, že Taliban chce mít „dobré diplomatické a obchodní vztahy se všemi zeměmi“. Mudžáhid popřel zvěsti, že by hnutí Taliban údajně nechtělo jednat s žádnou zemí.

Zástupci Tálibánu/ Zdroj: YouTube

17. srpna uspořádalo afghánské islamistické hnutí svou první tiskovou konferenci. Vůdce Tálibánu na schůzce řekl, že Taliban obhajuje práva žen podle práva šaría a „nedojde k žádné diskriminaci“.

Vyhnul se ale zodpovězení otázek o budoucnosti postavení žen na trhu práce.

Ženy/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Dodal, že hnutí nechce problémy s mezinárodním společenstvím a soukromá média „mohou zůstat svobodná a nezávislá“. Hnutí uvedlo, že v Afghánistánu nebude „žádná demokracie“, a to na základě práva šaría.

PSALI JSME: „OMLOUVÁM SE, TO JE JENOM ČÁST TOHO, CO SE MI HONÍ HLAVOU“: EVA HOLUBOVÁ NA SVÉM INSTAGRAMU SE VYJÁDŘILA K SITUACI V AFGANISTANU

PŘIPOMÍNÁME: KRIZE V AFGHÁNISTÁNU: BRITÁNIE JE PŘIPRAVENA PŘIJMOUT 20 000 UPRCHLÍKŮ

Share