Valorizace důchodů bude vyšší, než se předpokládalo: Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo, o kolik se penze nakonec mohou příští rok zvýšit

Zákonná valorizace důchodů nakonec bude vyšší než se předpokládalo a průměrná penze se zvýší o dalších 39 korun. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Valorizace se počítá z růstu českých mezd a růstu cen. Pokud se oba parametry zvyšují, narůstá i důchod. Nyní růst penzí také záleží na na tzv. spotřebním koši, který je formován speciálně pro důchodce.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

V tomto roce díky těmto faktorům důchody vyrostly o 839 korun. Do konce září by mělo být spočítáno, o kolik se průměrná penze zvýší v roce 2022.

Do této chvíle se předpokládalo, že růst důchodů bude činit 458 korun.

Důchodkyně / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dle nových výpočtů ministerstva práce a sociálních věcí se ale důchody zvýší o dalších 39 korun a částka se tak vyšplhá na 497 korun. Kromě toho důchodce mohou dostat valorizaci navíc ve výši 300 korun, kterou po poslancích musí schválit senátoři.

„Důchody porostou v příštím roce o 300 korun více, než by se zvýšily jen podle automaticky stanovené valorizace,“ uvádí resort s tím, že se důchody průměrně zvýší o 797 korun a průměrná penze bude činit 16 275 korun.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

O mimořádné valorizaci se mluvilo už dávno. Nyní se jí zabývají senátoři pote, co byla schválena Poslaneckou sněmovnou.

Ekonomové však tento krok vlády kritizují a uvádějí, že to bude mít špatný dopad na veřejné finance. „Kromě toho, že senioři patřili mezi covidem nejméně finančně postižené skupiny obyvatel, nevidím důvod pro plošné přidání všem,“ prohlásila ekonomka Eva Zamrazilová s tím, že by se kabinet měl zaměřit spíše na adresní pomoc lidem v nouzi.

Psali jsme:“Nikdy nic neřeším dlouho dopředu”: Eva Perkausová řekla, zda svatbu s přítelem stihnou do roka a do dne

PSALI JSME: „PROTI TAKOVÉMU ÚTOKU JE ALE JEDNODUCHÁ OBRANA“: JIŘÍ PAROUBEK PORADIL ANDREJI BABIŠOVI, JAK SE VYHNOUT VAJÍČKOVÝM ÚTOKŮM

PŘIPOMÍNÁME: ROMAN PRYMULA ŘEKL, JAK SE BUDE EPIDEMIE VYVÍJET PO SKONČENÍ PRÁZDNIN: EXMINISTR PROMLUVIL I O MOŽNÉM ZATÍŽENÍ NEMOCNIC

Share