Prymula promluvil o tom, jak by se dal změnit protiepidemický systém PES: podle epidemiologa by byl efektivnější a jednodušší

Epidemiologická situace se v Česku stále zhoršuje a vláda ji nemůže vzít pod kontrolu ani pomoci přísných restrikcí. Od 6. ledna se bude skóre PES počítat jiným způsobem. Nyní se bude počítat podíl osob nakažených koronavirem, kteří byli hospitalizovaní kvůli zdravotním problémům a před tím u nich covid-19 nebyl před tím prokázaný.

Exministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že je mnohem praktičtější systém. Informuje o tom web zivotvcesku.cz.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Systém PES Česko zavedlo minulý rok v listopadu a měl za účel dostat epidemii pod kontrolu. Zatím se to ale nepodařilo a lidé si myslí, že není dostatečně efektivní.

Epidemiolog Roman Prymula řekl, že není možné vytvořit systém, který bude přesně určovat příští opatření a pak se jím neřídit. „To příliš nedává smysl,“ dodal s tím, že není možné s jistotou předpovídat průběh pandemie.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Bývalý ministr zdůraznil, že PES může být transformován a bude lepší, když to bude rámcový systém, protože není možné dopředu všechny detaily předpovědět.

Aktuálně protiepidemický systém má 5 stupňů a stupnici od 0 do 100 bodů. Určuje také, jaká opatření v jednotných stupních platí.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Ministr zdravotnictví Jan Blatný při prezentaci systému PES uvedl, že se země posune do vyššího stupně, pokud se vyšší skóre udrží tři dny. Pro zlepšení je potřeba udržet skóre v nižším pásmu sedm dní.

Pro počítání indexu se nyní berou v úvahu počty nakažených za poslední 2 týdny, reprodukční číslo a také počet nakažených starších lidí.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: PRVNÍ ZASEDÁNÍ ÚSTŘEDNÍHO KRIZOVÉHO ŠTÁBU V NOVÉM ROCE: MORAVSKOSLEZSKÝ HEJTMAN A PRIMÁTOR OSTRAVY ŽÁDAJÍ ŠTÁB, ABY POMOHL ŘEŠIT PROBLÉM S KREMATORIEM

PŘIPOMÍNÁME: MINISTR BLATNÝ UVEDL, KDY ZAČNÉ OČKOVÁNÍ PROTI KORONAVIRU MLADÝCH LIDÍ: ZE ZAČÁTKU SE BUDOU OČKOVAT SENIOŘI A ZDRAVOTNÍCI

Share