Miloš Zeman se vyjádřil k možné kandidatuře Babiše na prezidenta: také vysvětlil, proč se rozhodl jmenovat Lipavského

Prezident Miloš Zeman prozradil, proč změnil názor na jmenování vlády a rozhodl se jmenovat Jana Lipavského ministrem zahraničí. Hlava státu také uvedla, že ho překvapil už bývalý premiér Andrej Babiš, který odmítl bojovat a souhlasil s tím, že vládu budou sestavovat dalších pět stran. Informuje o tom web TN.cz.

Miloš Zeman v rozhovoru pro CNN Prima News vysvětlil, proč se rozhodl jmenovat Jana Lipavského šéfem resortu zahraničních věcí.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Minulé pondělí se konalo setkání Miloše Zemana a nového premiéra Petra Fialy. Právě po této schůzce prezident změnil názor. Objevily se kvůli tomu spekulace, někteří lidé například říkali, že šlo o různé výměnné obchody mezi novým kabinetem a Hradem.

Hlava státu vysvětlila, že nový předseda vlády mu slíbil, že nový šéf resortu zahraničních věcí bude jednat podle programu vlády.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

To znamená, že bude nadále dodržováno strategické partnerství mezi Českem a Izraelem a ministrzahraničí bude i nadále podporovat Visegrádskou skupinu. Prezident dříve říkal, že jedním z důvodů, proč nechce jmenovat Jana Lipavského, je, že má k těmto pěti zemím chladný vztah.

„Petr Fiala mě ujistil, že žádné sudetoněmecké dny nebudou. To byl také jeden ze šílených nápadů Lipavského,“ uvedl Miloš Zeman.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Dalším důvodem, který prezident jmenoval, bylo to, že Lipavský má titul bakaláře, ale ne magistra, stejně jako to, že jeho bakalářská práce měla nejhorší možnou známku. Považoval ho proto za nedostatečně kvalifikovaného.

Bývalý ministr vnitra Jan Hamáček vysokoškolský titul neměl, prezident ho však kdysi jmenoval. Hlava státu vysvětlila, že Hamáček vykonával funkci šéfa resortu vnitra a Lipavský bude Českou republiku zastupovat před ostatními státy.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

„Jednoho krásného dne sama vláda uzná, že je zatížena Lipavským jako slabým ministrem,“ dodal Miloš Zeman. Podle něj vláda může v budoucnu změnit svůj postoj k tomuto ministrovi.

Kromě toho okomentoval i to, že by Andrej Babiš mohl kandidovat na prezidenta. Řekl, že respektuje to, čeho dosáhla vláda Andreje Babiše, nicméně chování samotného premiéra po volbách ho překvapilo.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Prezident byl připraven dvakrát pověřit Babiše sestavením vlády. Premiér ale takovou nabídku odmítl. Miloš Zeman ho proto označil za člověka, který nechce bojovat. Na druhou stranu věří, že bývalý předseda vlády by mohl být dobrým kandidátem na prezidenta.

PSALI JSME: JAK PROBĚHLY DRUHÉ NAROZENINY DCERKY KARLOSE VÉMOLY: KOHO NA SVÁTKU PŘIPOMÍNALA LELA CETEROVÁ

PŘIPOMÍNÁME: DANA HOMOLOVÁ SLAVÍ SVÉ SEDMDESÁTÉ NAROZENINY: PROČ BÝVALÁ MANŽELKA VÁCLAVA VYDRY NEOSLAVUJE VÁNOCE

Share