Francie chce omezit plastový odpad: Zakáže prodej ovoce a zeleniny balené v plastu

Francie od příštího roku zakáže používání většiny zeleniny a ovoce balených v plastu. Vláda toto rozhodnutí oznámila v pondělí 11. října.

Pepř/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Úřady doufají, že nové opatření pomůže snížit množství plastového odpadu. Podle ministerstev se nyní v plastových obalech prodává asi 37 procent ovoce a zeleniny.

Odpad/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„Každý den používáme neuvěřitelné množství jednorázových plastů. Zákon o oběhovém hospodářství má za cíl omezit používání jednorázových plastů a nahradit je jinými materiály nebo opakovaně použitelnými obaly,“ uvedlo v prohlášení francouzské ministerstvo životního prostředí.

Zelenina/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Bylo zakázáno 30 různých druhů ovoce a zeleniny v plastových obalech, včetně okurek, brambor, mrkve, póru, cukety, lilku, květáku, jablek, banánů a pomerančů.

Jablka/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Přestože nové pravidlo začne platit v lednu 2022, zbytky v plastových obalech se budou moct prodávat dalších šest měsíců. Poté budou výjimkou pouze určité kategorie zeleniny a ovoce.

Ovoce/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

V roce 2026 bude ve Francii úplně zakázán prodej zeleniny a ovoce v plastových obalech.

PSALI JSME: POCHLUBILA SE NEUVĚŘITELNĚ ŠTÍHLÝMA NOHAMA: 68LETÁ PRVNÍ DÁMA FRANCIE SE OBJEVILA NA VEŘEJNOSTI V NÁDHERNÝCH ŠATECH

PŘIPOMÍNÁME: CELÁ V ČERNÉM: PRVNÍ DÁMA FRANCIE A PREZIDENT MACRON SE LOUČILI S LEGENDOU BELMONDEM

Share