Epidemie koronaviru trvá v Česku už rok a téměř dva měsíce. Sociolog a spisovatel Stanislav Biler popsal v rozhovoru pro Seznam Zprávy, jaké změny vidí ve společnosti a co se mohlo stát kvůli koronaviru.
Život lidí už určitě nikdy nebude takový, jaký byl v období před koronavirem, změnilo se příliš mnoho věcí. Politici měli úplně jiné úkoly a pro lidi se změnila jejich každodenní rutina.
Češi by podle něj mohli popsat to, co se dělo v posledních měsících či dokonce roce, jako určitý chaos, když si neuvědomovali, co je čeká v budoucnu.
Na začátku byli lidé připraveni bojovat proti epidemii, chtěli pomáhat ostatním a dodržovali opatření. Pak se ale podle jeho názoru kvůli politické reprezentaci situace zhoršila a po tak dlouhém období epidemie jsou lidé frustrovaní a unavení.
Řekl, že společnost je nyní rozdělena do segmentů podle toho, jak je život každého člověka ovlivněn opatřeními zavedenými vládou.
Nejde jen o ekonomické důvody, ale i sociální, například mnoho rodin bylo nuceno zůstat doma kvůli tomu, že školy byly zavřené a jejich děti se učily doma.
Kromě toho vše, co se děje mělo vliv na duševní zdraví každého člověka individuálně, takže jaké budou důsledky z tohoto pohledu je zatím těžko říci. Zřejmě nějaké závěry bude možné udělat až několik let po epidemii.
Také děti se dlouho učily on-line a mnozí se tak učí dodnes. Za těchto podmínek hodně záleželo na tom, jak dětem mohli pomoci při studiu jejich rodiče.
Stanislav Biler předpokládá, že z kroků vlády možná vyplývá, že šlo o strategii promoření lidí. Podobné předpoklady mají i různí další odborníci.
Myslí si, že vzhledem k tomu, že vláda zaváděla opatření a podrobně nevysvětlovala k čemu to je, a opatření byla neustále prodlužována bez konkrétních termínů, pak lidé přestali důvěřovat vládě.
Kromě toho se také šířila spousta dezinformací a kvůli tomu se lidé také rozdělili do různých skupin. To by se dalo nazvat krizí důvěry a víry, názory lidí jsou příliš rozdělené.
Ale v každém případě se lidé snaží nějak přizpůsobit stávající realitě. Někdo změnil práci, někdo se naučil novou specializaci, část lidí už má návyky práce nebo studia doma. I když pro mnohé z nich to může být psychicky náročné.
Určitě kvůli změně života se změní i priority lidí. Pro většinu bylo v poslední době velkým problémem sociální kontakty, a sice to, že nemohli dost komunikovat naživo.
„Spousta lidí popisuje, jak se jim zploštil čas a nedokážou rozlišovat, jaký je zrovna den, týden. Nevědí, co dělali včera nebo před hodinou,“ řekl Stanislav Biler pro Seznam Zprávy.
PSALI JSME: „OBA ZDRÁVI A VŠICHNI ŠŤASTNÍ“: DAVID HORVÁTH PO PÁDU VRTULNÍKU NA ALJAŠCE OZNÁMIL ŠŤASTNOU ZPRÁVU
PŘIPOMÍNÁME: „OMLUVILA JSEM SE MU ZNOVU“: DOMINIKA GOTTOVÁ SE PŘIŠLA ROZLOUČIT SE SVÝM TATÍNKEM PŘED ODLETEM DO FINSKA
Finský metalový kytarista Timo Tolkki prohlásil, že Karel Gott měl nemanželského syna, kterého údajně zplodil…
Oskar Hes, oblíbený účastník letošní řady StarDance, opět pobavil své fanoušky vtipným videem ze zákulisí.…
Herec, moderátor a komik Martin Dejdar zahájil svou kariéru ve druhé polovině osmdesátých let. V…
Herec Jiří Langmajer se během výpravy v Himálaji potýkal s vážnými zdravotními problémy, které mu…
V rámci slavnostního otevření nového podniku se sešla v Bratislavě řada známých osobností, které si…
Rodina Tomáše Kluse prožívá těžké období. Zpěvák a herec a jeho manželka Tamara Klusová se…