Protiválečná koalice Západu a jejích spojenců neustále diskutuje o tom, jak omezit obrovské zisky, které Rusko získává z vývozu energií. Zejména na summitu lídři členských zemí G7 jednali o možných mechanismech omezení cen ropy a plynu ruského původu. Samotnou myšlenku jednomyslně podporuje všech sedm lídrů, nicméně uznávají, že k jejímu uskutečnění bude třeba hodně pracovat.
Minimálně jednou z možností je omezit přístup ruských protistran k takové službě, jako je pojištění dodávek ruské ropy. USA, Kanada a Spojené království toto mohou udělat poměrně snadno, pro EU to může být složité, protože rozhodnutí musí učinit všech 27 členských států.
Francie navrhuje zajistit zvýšit těžbu ropy na světovém trhu, což sníží ceny ropy obecně a zejména příjmy z prodeje ruské ropy. K tomu je třeba vyjednávat s arabskými šejky a také vrátit na trh takové země, jako je Venezuela a Írán, které jsou nyní pod americkými sankcemi.
USA a Itálie navrhují stanovit maximální cenu na ruskou ropu. Problém účinnosti tohoto opatření je v tom, že pokud ho podpoří nedostatečný počtem zemí, Rusko může najít pro svou ropu nové zájemce na jiných trzích (například v Asii).
Kromě toho Spojené státy trvají na zvýšené kontrole a transparentnosti na trhu námořní přepravy ropy. Jedná se o to, aby některé země nepřepravovaly ruskou ropu na tankerech pod vlastní vlajkou do jiných zemí. O tomto problému například nedávno jednali ministři financí Kypru a USA Constantinos Petrides a Janet Yellen.
Je třeba zdůraznit, že právě Kypr je jedním z největších hráčů v námořní přepravě ropy. Petrides vyjádřil znepokojení nad takovým krokem z toho důvodu, že mnoho dalších zemí neuvalilo sankce na Ruskou federaci. Pokud tedy Kypr odmítne přepravovat ruskou ropu, Moskva se jednoduše obrátí na Mexiko, Venezuelu nebo jiné země.
Klíčem k úspěchu obou mechanismů, o kterých Západ a jeho spojenci v současnosti diskutují – stanovení cenového limitu pro ruskou ropu, stejně jako kontrola a transparentnost námořní dopravy. K tomu také potřeba zapojit co nejvíce dalších zemí.
Čím vyšší bude míra mezinárodní solidarity v boji s ruským totalitním státem, tím účinnější budou restriktivní opatření, která mají připravit impérium Putina o velké zisky z prodeje ropy a plynu. Stojí za připomenutí, že USA, Kanada a Velká Británie již uvalily embargo na ruskou ropu a EU to bude dělat postupně.
I kdyby Rusko pokračovalo v prodeji značného množství ropy a plynu do Číny a Indie, nebude již schopno snadno kompenzovat své finanční ztráty z těchto dvou zemí.
PŘIPOMÍNÁME: MANŽELKA BORISE JOHNSONA PŘEKVAPILA SVÝM VZHLEDEM: OBJEVILA SE NA SUMMITU G7 V OBLEKU ZA 71 TISÍC KČ
Manželé Ondřej Gregor Brzobohatý a Daniela Brzobohatá rozhodně patří k originálním párům českého showbyznysu. Začali…
Artur Štaidl, syn zesnulé zpěvačky Ivety Bartošové a zesnulého hudebníka a skladatele Ladislava Štaidla, se…
Eliška Balzerová se po delší době ukázala ve společnosti a znovu potvrdila, že věk je…
Česká hudební scéna zažila nečekané setkání. Dvě výrazné osobnosti, Dara Rolins a Helena Vondráčková, se…
Herečka Tereza Ramba, známá z filmů Vlastníci a Zápisník alkoholičky, byla hospitalizována na infekčním oddělení…
Finský metalový kytarista Timo Tolkki prohlásil, že Karel Gott měl nemanželského syna, kterého údajně zplodil…