.
Epidemická situace v Česku se zhoršuje, šíření koronaviru se zrychluje. Zvýšil se počet nakažených, ale také výrazně vzrostl počet hospitalizovaných pacientů. Velká část hospitalizovaných jsou neočkovaní lidé. Imunolog Václav Hořejší se domnívá, že by to mělo přesvědčit dosud neočkované lidi, aby šli a dostali vakcínu. Řekl to pro portál ŽivotvČesku.cz.
Na podzim se virus začal šířit rychleji, minulý týden v úterý, ve středu a v pátek bylo přes tisíc nakažených denně.
Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com
Nikdo rozhodně nechce, aby došlo k prudkému nárůstu počtu nákaz. V takovém případě by to mohlo vést k přetížení nemocnic, jako tomu bylo před rokem.
Celkem bylo v nemocnicích koncem týdne přes 300 pacientů. Většina z těchto lidí je však neočkovaná, zhruba jen čtvrtina hospitalizovaných byla očkována, zbytek ne.
Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com
„Tohle je přesně situace, která by neočkované měla motivovat k tomu, aby se nechali očkovat, aby neriskovali, protože pro ně to pořád zůstává rizikové,“ řekl Václav Hořejší pro Život v Česku.
Upozornil, že nemoc může mít těžký průběh nejen u seniorů. To je velmi nebezpečné i pro lidi z jiných rizikových skupin, mají také dost vysoké riziko úmrtí.
Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com
Podle něj by ale každý měl být opatrný. Umírají převážně lidé z rizikových skupin, ale riziko úmrtí mají i jiní lidé, i když je u nich desetkrát nižší.
Podle něj jich umírá zhruba 1 až 2 z 1000 lidí. Takže ti, kteří si myslí, že se jim nic nestane, by také museli být opatrní.
Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com
Václav Hořejší také uvedl, že pokud se lidé obávají vedlejších účinků vakcíny, je to marné, protože vedlejší účinky nemoci jsou mnohem závažnější. To znamená, že rizika očkování jsou mnohem menší než rizika onemocnění.
Podle lékařského časopisu The Lancet účinnost vakcíny od firem Pfizer/BionTech po půl roce výrazně klesá. Ze studie vyplývá, že šest měsíců po druhé dávce se ochrana organismu sníží na 44 procent.
Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com
Profesor imunologie ale vysvětlil, o co přesně šlo. Tam se psalo o snížení ochrany organismu proti nákaze, ale ne proti těžkému průběhu nemoci.
To znamená, že ochrana těla proti těžkému průběhu bude 6 měsíců po druhé dávce stále dostatečně vysoká. Jediná věc, která může být nepříjemná, je, že infikovaná osoba může infikovat ostatní lidi ve svém okolí.
PSALI JSME: BABIČKA NEDOVOLILA SVÉMU VNUKOVI PRACOVAT TÉMĚŘ 20 LET: JAK JE TO MOŽNÉ
2. dubna 2025 odešel do nebe Alois Švehlík, jeden z nejuznávanějších českých herců. Jeho životní…
Herečka Jaroslava Stránská, kterou si diváci pamatují jako sympatickou kadeřnici Jitku z legendárního filmu Discopříběh,…
Ani po šesti letech od úmrtí legendárního zpěváka Karla Gotta neutichly diskuse o jeho dědictví.…
Lela Vémola před několika dny přivedla na svět své třetí dítě. Po dceři Lilince a…
Herečka Tereza Brodská se rozhodla vystoupit ze své komfortní zóny a na chvíli si vyzkoušet…
Zprávy o zdravotním stavu legendárního herce Oldřicha Víznera, známého mimo jiné jako filmový Saturnin, nejsou…