Kuchyně je nejdůležitějším místem v domě. Tam vaříte jídlo a pak musíte uklízet, seškrabovat spálená místa na sporáku a umýt mastné nádobí.
Proto by měla být kuchyně respektována, aby také respektovala vás. Při úklidu kuchyně občas děláme chyby, ale na změnu není nikdy pozdě!
Dobré nože jsou téměř nejdůležitější (a nejdražší) nádobí v kuchyni, takže s nimi musíte zacházet odpovídajícím způsobem. Nože jsou tvrdé, ale při nesprávném použití se snadno poškodí. Nože používejte pouze ke krájení potravin, nikoli k otevírání pytlů. Umyjte je ručně a nenechávejte je příliš dlouho ve dřezu. Řezat se musí pouze na deskách, protože jakýkoli jiný povrch může čepel otupit.
Doporučuje se také neskladovat nože v zásuvce, protože je tak snadné se pořezat. Pokud nemáte speciální držák, nasypte do hezké nádoby rýži a nože v ní položte.
Ocet je vynikající čisticí prostředek, o tom není pochyb. Není však vhodný pro mramor, žulu a kamenné povrchy. Ocet je velice kyselý a kyselina tyto drahé materiály postupně ničí.
Nečistili byste mramor citronem, že? A ocet má přibližně stejnou kyselost! Použijte speciální prostředek nebo alespoň teplou vodu s přídavkem čisticího prostředku na nádobí.
Téměř vše, co lze otřít papírovým ručníkem, lze otřít i hadrem mnohem efektivněji. Látkové hadry mají nejen nižší uhlíkovou stopu, ale také poskytují větší trakci, takže lépe čistí nečistoty a vydrží déle.
Rozlitou tekutinu, strouhanku a podobné nečistoty je nejlépe otřít hadrem nebo kuchyňskou utěrkou. A když se zašpiní, vhoďte jí se zbytkem do pračky.
Myté maso je škodlivé nejen pro kuchyň, ale také pro vaše zdraví. Stačí se podívat na hygienické a epidemiologické normy.
Za prvé, není nutné umýt syrové maso, protože při zahřátí všechny bakterie stejně zahynou. Za druhé, umytí nezabíjí bakterie, ale pouze je rozprašuje kolem dřezu a kuchyně.
I když dřez umýváte pravidelně (tj. alespoň jednou týdně), pravděpodobně to nestačí, protože je to jedno z nejšpinavějších míst v domácnosti. Nejdříve umyjte dřez mýdlem a vodou. Odtokovou zátku je třeba odstranit, opláchnout a vydezinfikovat – můžete ji namočit do octa nebo umýt v myčce.
Poté dřez ošetřete dezinfekčním prostředkem. Nakonec do odtoku pomalu nalijte čajovou lžičku bělidla a litr teplé vody. To by mělo být provedeno pravidelně, alespoň jednou týdně!
Nikdy nic nemíchejte ve smaltovaném nebo nepřilnavém hrnci s kovovým nářadím, pokud ho nechcete poškrábat. Před umytím nechejte nádobí vychladnout a za žádných okolností nepokládejte žhavý hrnec pod studenou vodu. Riskujete nejen opaření, ale také může dojít k poškození nádobí.
PSALI JSME: TAJNÉ PRAVIDLO MRAZÁKU, KTERÉ SE VYPLATÍ ZNÁT: PROČ JE TŘEBA SKLADOVAT POTRAVINÁŘSKOU FÓLII V MRAZÁKU
PŘIPOMÍNÁME: JAK SE DÁ OTEVŘÍT PLECHOVKU LŽÍCÍ: UŽÍVAL SÍTĚ TO DOKÁZAL A NYNÍ NEPOTŘEBUJE OTVÍRÁK
Herečka Jana Paulová po svém odchodu ze soutěže StarDance prozradila, jak fyzicky náročné pro ni…
30letá Alžběta „Betty“ Minaříková a její 31letý manžel Vojtěch „Vojta“ Urban oznámili na svých sociálních…
Manželé Ondřej Gregor Brzobohatý a Daniela Brzobohatá rozhodně patří k originálním párům českého showbyznysu. Začali…
Artur Štaidl, syn zesnulé zpěvačky Ivety Bartošové a zesnulého hudebníka a skladatele Ladislava Štaidla, se…
Eliška Balzerová se po delší době ukázala ve společnosti a znovu potvrdila, že věk je…
Česká hudební scéna zažila nečekané setkání. Dvě výrazné osobnosti, Dara Rolins a Helena Vondráčková, se…